DünyaSağlık

Yeraltının gizemli şehri Derinkuyu

Derinkuyu, tarihi Kapadokya bölgesinin en özel yerlerinden biridir. Roma dönemi yapılarının bulunduğu bu yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulundu. Kiliseler, kamusal alanlar ve dünyanın en eski akıl hastanesinin bulunduğu Derinkuyu yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. İşte bu tarihi rota hakkında bilmeniz gerekenler.

Antik çağda adı Melogobia olan Derinkuyu, Kapadokya bölgesinin en tarihi yerlerinden biridir. Tarihi iki bin yıl öncesine Hitit dönemine kadar uzanan Derinkuyu, Roma döneminde önemli bir yerleşim yeri haline gelir.

Doğu Roma (Bizans) döneminde nüfusu artan ve çeşitli kamusal alanlar yer altı mağaralarından dönüştürülen Derinkuyu, bu dönem altın çağını yaşadı.

İlk Hıristiyanların özellikle korunmak için yaşamayı tercih ettikleri Derinkuyu, bugün bu dine inananlar için büyük önem taşıyor. Gizemli yapısı ve birçok bölümüyle kaybolma ihtimali yüksek olan Derinkuyu’nun uzaylılar tarafından yapıldığı görüşü de bir dönem için karşılandı.

Daha sonra terk edilen ve zamanla unutulan Derinkuyu, 1963 yılında tesadüfen yeniden bulundu.

Yapılan çalışmaların ardından 1967 yılında turizme kazandırılan Derinkuyu, 2,5 kilometre derinliğe inme imkanına sahip. Ancak tüm alanın 4 kilometre olduğu biliniyor.

Derinkuyu’yu ilginç kılan bir başka yönü de dünyanın bilinen en eski akıl hastanesine ev sahipliği yapması. Yeraltının derinliklerinde yüzlerce yıl önce bir akıl hastanesi olduğu biliniyor.

Sekiz katın ziyaret edilebileceği Derinkuyu yeraltı şehrinde bu keşfe başlamadan önce 50 metrelik bir yeraltı yolculuğuna çıkılması gerekiyor.

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki Derinkuyu yeraltı şehrine Niğde-Nevşehir karayolu ile ulaşmak mümkündür.

Müzekart ile gezebileceğiniz Derinkuyu turistlere açık.
‘Nisan-Ekim 08:00 – 19:00 Kasım-Mart 08:00 – 17:00’ arasında hizmet vermektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı