DünyaEkonomiKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Yer: Adana! ABD’nin 2015’teki kararının ardından günde 3 bin dolar kazanan yüzlerce esnaf iflas etti

Adana’da İncirlik Hava Üssü’nün bulunduğu İncirlik Mahallesi’nde yıllardır yabancı askerlere hediyelik eşya, halı ve av malzemeleri satan esnaf, ABD’nin 2015 yılında askerlerin üssü terk etmesini yasaklaması üzerine iş yapamaz hale geldi. güvenlik nedenleri. Daha önce günde 3.000 dolar kazanan yaklaşık 400 işletmenin yüzde 80’i kiralık veya satılık.

Merkez Sarıçam ilçesi İncirlik İlçesi’nde hediyelik eşya, halı, spor malzemeleri, cezerye, şifalı ot ve kuyumcu gibi işyerleri bulunan esnaf, 1990’lı yıllardan itibaren İncirlik Hava Üssü’nde görev yapan 20 bin askere satış yapmaya başladı. Ancak 2015 yılında ABD, güvenlik nedenleriyle askerlerin üssü terk etmesini yasakladı. Askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak için üssünde lokanta, market ve hediyelik eşya dükkanları açıldı. Bu nedenle esnaf, Adana’nın ‘Küçük Amerika’ olarak bilinen mahallesinde iş yapamadı. Önceki yıllarda günde yaklaşık 3 bin dolar cirosu olan esnaf, işleri durduğunda işlerini kapatmak zorunda kaldı. Esnafın yüzde 80’i işyerini kapattı ya da satışa çıkardı.

“HERKESİN ESKİ YILLARA DÖNME HAYALLERİ”

Önceki yıllarda mobilya yaparak çok iyi para kazandığını söyleyen Arzu Nefis (40), “Amerikan askerleri üssü terk etmediği için büyük dükkanı kapatıp küçük ofise taşınmak zorunda kaldım. ilk yıllarda bu çarşının durumu çok güzeldi bu çarşıdan birçok insan ekmek yapıyordu şimdi görebileceğiniz gibi hayalet şehre döndü askerler dolar kullanıyordu bu durumda ülkemize katkı sağlıyorlardı Buradaki dükkanlar günde en az 1000 dolar ciro çekiyordu, bu devlete büyük katkı sağladı, insanlar devlete vergi olarak para ödüyorlardı, herkesin hayali eski günlere dönmek.

“10 İŞ YERİ BİLE YOKTUR”

İncirlik Hava Üssü’nün hemen karşısında restoranı bulunan Zülküf Yılmaz, “Önceleri Amerikan askerleri dışarı çıktığında çok iyi satışlar yapıyorduk. Bazı sorunlar çıktığında 2015 yılından itibaren Amerikan askerlerinin dışarı çıkması yasaklandı. Buradaki esnaf gayet iyi gidiyor. Eskiden 2 bin – 3 bin dolar arası satış yapıyorduk. Şimdi bu oran çok düştü. Esnaf yüzde 80 kapandı. Şu anda 10 işyeri bile yok ”dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı