DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Vaka sayısının artmasıyla 7 ilde karantina kararı alındı

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs tablosu şu anda Türkiye’deki toplam vaka sayısının 3 milyonunu, ölüm sayısının 30 bini aştığı gözlendi. Kastamonu, Çorum, Bilecik, Balıkesir, Çankırı, Kütahya ve Çanakkale’de bazı bölgelerin karantina altına alınması, artan vakalar ile endişe yarattı.

Artan vakaların ardından sosyal medya platformu Twitter’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün kimimiz evdeyiz, kimimiz kaçınılmaz. Hafta içi her yerde riski azaltalım. Bilimin zaferi yaklaşmaya yakın. ama galibiyet çok yaklaştığında bazı kayıplar veriliyor. Buna şans verme. “demişti. Bakan Koca’nın çağrısının ardından bugün açıklanan koronavirüs tablosunda, vakaların artmasının ardından 5 ilde karantina kararı alındı.

KASTAMONU

Salgının hızla arttığı Kastamonu’da 100 bin kişide görülen vaka sayısı 118,23’ten 197,41’e yükseldi. Karadeniz Bölgesi’nde 79,18’lik artışla rekor kıran Kastamonu’da karantina kararları peş peşe gelmeye başladı. Daha fazla kontrol edilemeyen salgının yayılmasını önlemek için kentin Bük köyü 10 gün karantina altına alındı, ardından Taşköprü ilçesine bağlı Bük köyü mahallesi, Kaygınca köyü, Sökü mahallesi izledi. Sanitasyon Kurulu kararı uyarınca eğitim ve öğretime 5 gün ara verildi. Ayrıca Daday ilçesindeki Atatürk İlköğretim Okulu ve Atatürk Ortaokulu 1. ve 8. sınıflar dışındaki ara sınıflarda eğitim ve öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildi. Daday Şehit Ümit Demirci Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde, 12. sınıflar dışındaki orta sınıf eğitim ve öğretime ikinci bir açıklamaya kadar ara verildi. Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Kastamonu’da vaka sayısının çok yüksek seviyelere ulaştığını belirten valilik, evlerde ve tüm kapalı alanlarda hareketliliği azaltmak ve sosyal mesafeye uymak istedi.

“VİRÜS YENİDEN YÜKSELİYOR”

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, koronavirüs vakalarının artmasının ardından sosyal medya hesaplarından ev ziyaretleriyle ilgili uyarılarda bulundu. Vali Şentürk, “Değerli Bilecik vatandaşlarımız, tedbirlerle iki kez kontrol altına aldığımız corona virüs vakaları yeniden yükseldi. Kontrollü normalleşme sürecini bir daha kapanış sürecine çevirmeyelim.” kirlenme ve her ortamda gerekli önlemleri alamıyoruz. Hepimiz maskeler, mesafe ve temizlik konusunda dikkatli olmalıyız. “

DAVALARDA SAMSUN ZİRVESİ

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medyada paylaştığı illere göre 13-19 Mart tarihleri ​​arasında 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritası, en yüksek rakamla Samsun olarak kaydedildi. vakaların. 3 haftadır nüfusa göre en fazla vaka sayısına sahip olan Samsun, 6-12 Mart haftası verilerinde 458,53 ile ülkenin en çok vaka sayısına sahip ili oldu. Bakan Koca’nın açıkladığı il baslık koronavirüs haritasında geçen haftaya göre Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Çorum, Bayburt ve Artvin’de artış, Sinop, Ordu ve Gümüşhane’de iyileşme olduğu görüldü.

SIKILAŞTIRILAN MUAYENELER

Koronavirüsün cenaze namazları, taziye ve yurt içi ev ziyaretlerinde en çok yayıldığı bölgelerde kontroller sıkılaştırılırken, dün Samsun’da karantinayı ihlal eden, adli ve idari işlemlere tabi tutulan 9 kişiden biri tıraş olurken yakalandı. kuaförde. Bugün sokağa çıkma yasağının olduğu Samsun’da polis ekipleri şoförleri ve vatandaşları tek tek yolda durdurarak HES’i kontrol etti. Kadıköy İlçesi’nde maskesiz köpek gezdiren gençlerin olduğunu değerlendiren polis ekipleri, 2 gence idari ceza uyguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı