Son Dakika HaberleriTeknoloji

Türkiye’de bir ilk! 1800 metreye fırlatıldı

Haziran 2012’de kurulan Pars Roket Takımı’nda Havacılık Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Makine Mühendisliği’nden Fizik Mühendisliği’ne kadar birçok bölümden öğrenciler yer alıyor. Endişeleri roketçilik alanında bir farkındalık yaratmaktır. Şimdilik roketlerini 1800 metreye fırlattıkları 4000 metreye ulaştırmaya çalışıyorlar. Hürriyet’ten Abdullah Şanlı’nın haberine göre; Ekibi oluşturan 30 öğrencinin neredeyse tamamı 1. ve 2. sınıf öğrencileridir. Aslında aralarında bazı usta-çırak ilişkisi var. Takımdaki herkes öğrenir, projelere yardım eder ve aynı zamanda bildiklerini yeni gelenlere aktarır.

‘HEDEFİM İNSAN KAYNAKLARINI ARTIRMAK’

Bir anlamda takımdaki herkes hem öğrenci hem de öğretmendir. Pars’ın kendi eğitim modeli olduğunu belirten Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, mentorluk yaptığı ekibi şu şekilde anlatıyor: “Sadece havacılık mühendisliği öğrencileri değil, tüm üniversite öğrencileri Pars grubunu oluşturdu.

Öğrencilerimiz uzay aracı geliştirmek için çalışıyorlar. Bu çok disiplinli bir takım. Şu anda hibrit roket geliştirme üzerinde çok çalışıyorlar. Türkiye’de sektöre daha 1800 metre yükselmeden hibrit roket fırlattı. Çünkü ekibimiz artık Türkiye’deki yarışmalara katılmıyor.

Yarışmayı Roketsan ile yürütüyor. Uydular yapıyorum, uzaya gönderiyorum, uzayda çalıştırıyorum, yurtdışına gönderiyorum. Ama asıl amacım bilgi üretmek ve insanları eğitmek. Bu çocukları büyütmek ve başka kurumlara, akademiye veya sektöre göndermek. “

Bir roket tasarlarlar

Öğrencilerin coşkuyla çalışıp öğrendiklerini kaydeden Prof. Dr. Bursiyer Rüstem Aslan, “Pars’ın kendi eğitim modeli var. Bu okuldaki bir okul gibi. Buradaki uygulama çok yoğun. Dersten önce konuyu buradan öğreniyorlar. Roket dersi almayan öğrenci burada bir roket tasarlayabilir ”.

Çekimlerimizle rekor kırdık

Kenan Toksöz (Havacılık Mühendisliği, 2. Sınıf Öğrencisi): Ağırlıklı olarak hibrit yakıtlı roket motorları üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk hibrit yakıtlı roketine uçtuk ve başarıyla yere indirdik. Daha sonra bu roket ile Amerika’daki yarışmaya katıldık. Böylece yurt dışına uçan ilk hibrit roket ile bir ilki daha gerçekleştirdik.

Katı yakıtlı roketler ürettik. TÜRKSAT’ın düzenlediği uydu yarışmasına hazırladık. Oradaki uyduları 600 metre yüksekliğe düşürmek için yaptık. Bir günde 22 atış yaptık. Bu bir rekor. Çok kötü hava şartlarına rağmen tüm çekimleri başarıyla çektik.

NASA’nın kuruluş hikayesine dayanarak kurulduk. Belki Türkiye’nin NASA’sında olacağız diyoruz. Hedefimiz her yıl Türkiye’yi uzay yarışında geride bırakarak daha da yükseğe çıkmak. Ülkemizin göklerdeki yerini sağlamlaştırmak. Onu takarak ilerliyoruz. Nihai hedefimiz uzay sınırıdır.

KENDİ YAKITIMIZI ÜRETİYORUZ

Burak Günaydın (Makine Mühendisliği, 3. Sınıf Öğrencisi): Roketin her parçasını elimizden geldiğince kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Tüm parçalar burada tasarlanmıştır. Ustalık yine aynı … Bunlara yakıt da dahil. Bu hibrit yakıtı kendimiz yapıyoruz. Bu yüzden kendi yakıtımızı üretiyoruz.

Öncelikle laboratuvarımızda gerekli testleri yapıyoruz. Bir kaseye koyup eritiyoruz. Çok homojen bir şekilde karıştırıyoruz. Yakıtı böyle alıyoruz. Bu, dünyada gelişen bir proje. Hibrit yakıtlı roket ekonomi, ekoloji ve güvenlik açısından gelecek vaat eden bir roket türüdür.

Ateş edildiğini gördüğümde kalbim duracak

Ahsen Altundağ (Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi): Pars’a ilk girdiğimde roketlere çok meraklıydım. Tanıtım videolarını gördüm. Roketin ateşlenme anını gördüğümde kalbim durmuş gibiydi.

Kendi kendime bu roketin atışını yakından görmek istiyorum dedim. Aynı şekilde bu yıl 32 defa roket attık. Çok güzel ve başarılı bir süreçti. Atölyeye girdiğiniz andan itibaren öğrenmek istiyorsanız, Pars size üç tane veriyor. Burada çok şey öğreniyoruz ve çok keyif alıyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı