DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Türkiye’de 40 gönüllüye yüzde 95 etkili koronavirüs aşısı uygulandı! İlk sonuçlar tatmin edicidir

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin ABD merkezli Pfizer ile ortaklaşa kurduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısı Sakarya’da 40 kişiye uygulandı. Oğuz Karabay, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. “Pfizer – BioNTech firmasının aşısında çok memnun edici sonuçlar elde edildi” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAU) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, Amerikan ilaç firması Pfizer’in Türk bilim adamı. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirilen ve koronavirüse yüzde 95 etki sağlayan aşının Sakarya’da 40 gönüllüye uygulandığını bildirdi.

“SONUÇLAR TATMİN EDİCİ”

SAU’nun internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile aşı çalışmalarının hız kazandığı, Pfizer ve BioNTech firmalarının aşı çalışmalarının birçok ülkede test edilmeye başlandığı hatırlatıldı. İki firmaya ait aşının Sakarya’da çoğu profesör olan sağlık mesleği mensuplarına ve gönüllü vatandaşlara uygulandığını belirterek, “Aşı 40 gönüllüye uygulandı. Pfizer-BioNTech firmasının aşısında tatmin edici sonuçlar elde edildi. Erişkin Aşı Polikliniği tarafından Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Servisi aşısı alan gönüllüler.Ayrıca aşı ülkemizde birçok klinik deneme statüsüne ulaşmıştır.Yakın gelecekte insanlara uygulanacaktır. Açıklamasında bulundu. .

VATANDAŞLARIN KURALLARI UYGULAMASI İÇİN ÇAĞRI

Aşılamanın bulaşıcı hastalıktan kurtulmanın en etkili yollarından biri olduğunu vurgulayan Karabay, Kovid-19 salgınına neden olan koronavirüsler için sağlanacak aşının çok faydalı olacağını belirtti. Hastalık belirtileri gösteren kişiler tecrit süreçlerine uymalıdır. Temizliğe, maskelere ve mesafeye uymaları gerekir. Düğün, nişan, sünnet, pazar, taziye gibi kalabalık ortamlardan kaçının. İşyerleri, şehir içi toplu taşıma ve Ticari taksilerde Hayat Eve Sığar (HES) Güvenli Alan sisteminin yaygınlaştırılması önemlidir. Vatandaşlarımız sağlık mesleği mensuplarına yardım etmek istiyor, bunu görüyoruz. Bu amaçla önlemlere titizlikle uyulmalı ve gerekmedikçe dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. “

“Salgından kurtulmanın en kolay yolu aşıdır”

Sosyal medyada ve yazılı medyada yer alan ve gerçeklerle ilgili olmayan aşı bilgilerinin kişilerin güvensiz kalmasına neden olduğunu kaydeden Oğuz Karabay, “Aşı gibi salgın hastalıklardan kurtulmanın en kolay ve en güvenilir yolu olduğunu düşünüyorum. Kovid-19 salgını. Üstelik aşılarla ilgili pek çok proje ülkemizde halen yürütülüyor. Umarım bu projelerin bir kısmı başarılı olur ve bu aşılar ülkemiz halkına uygulanabilir. “İfadesini kullandı.

ABD’nin Pfizer ve Alman BionTech şirketlerinin geliştirdiği ve yüzde 95 başarı oranına ulaştığı bildirilen koronavirüs aşısının fiyatı da açıklandı.

AB, Pfizer ve BionTech’e doz başına 15,50 euro (18,34 $) ödemeyi kabul etti ve bu 200 milyon doz için 3,1 milyar euro’ya (3,7 milyar $) varan bir toplam fiyat olacaktı. Anlaşma kapsamında 100 milyon doz aşı daha satın alınırsa toplam maliyetin 4,65 milyar avroya çıkacağını söyledi. AB yetkilisi, AB’nin Pfizer-BioNTech ve CureVac tarafından geliştirilen yüz milyonlarca aşı adayını güvence altına almak için 10 milyar dolardan fazla ödeyebileceğini söyledi. Ayrıca tazminat sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı