DünyaKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Suudi Arabistan ABD’nin ‘Kaşıkçı’ raporunu reddetti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın bastırdığı Biden döneminde paylaşılan Cemal Kaşıkçı cinayet raporunu açıkça yalanladı. Bakanlık, “Kongre’ye sunulan rapor, Krallığın ileri gelenleri hakkında kötü niyetli ve yanlış sonuçlar içeriyor ve kabul edilemez.” Dedi.

ABD istihbaratı tarafından Kongre’ye sunulan ve Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın öldürülme emrini Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiğini belirten rapora Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. ve “yanlış sonuçlar” ve “tamamen kabul edilemez”.

Ortaklıkla ilgili bir vurgu

Açıklamada, “Böyle bir raporun, Krallığın bu iğrenç suçu kınadığı ve liderliğinin bunun gelecekte bir daha olmamasını sağlamak için gerekli adımları attığı bir zamanda yayınlanmış olması gerçekten üzücü.” Denildi. Sağlam temellere dayalı güçlü ve sağlam bir ortaklık ”.

AYRICA GÖSTERİLEN YAPTIRIMLARA YANIT

Öte yandan Suudi yetkililere uygulanan yaptırımların reddedildiği açıklamasında, “Krallığın liderliğini, egemenliğini ve yargı bağımsızlığını hedefleyen her kararı reddettiği” kaydedildi. Açıklamada, suça karışanların nihai mahkeme kararıyla cezalandırıldığı hatırlatılırken, Kaşıkçı ailesinin de kararı memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

TRUMP SPOONMAN RAPORUNU İNDİRDİ

ABD, İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 davasında harekete geçti. 2019 yılında eski Başkan Donald Trump tarafından bastırılan istihbarat raporunda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın “Kaşıkçı cinayetini onayladığı” ve “muhtemelen cinayet emrini verdiği” belirtildi. ABD Başkanı Joe Biden, raporun açıklanmasından saatler önce Suudi Arabistan Kralı Salman ile telefonda görüştü. tanışmak. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “ABD’nin evrensel insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne verdiği önemin hatırlatıldığı” belirtildi. Suudi Arabistan’dan gönderilen bir heyet tarafından Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ve tüm aramalara rağmen cesedinin bulunamadığı ortaya çıktı. Prens Muhammed Bin Selman 2019 yılında yaptığı açıklamada “Kaşıkçı cinayetinden kendisinin sorumlu olduğunu” kabul etti, ancak cinayetin farkında olduğunu yalanladı. Suudi Arabistan’da yargılanan beş kişi idam cezasına çarptırıldı ve daha sonra 20 yıl hapis cezasına çevrildi. Kaşıkçı’nın makalelerinin yayınlandığı Washington Post gazetesi, CIA’nın raporunun, cinayet sırasında Veliaht Prens’in kardeşi ve Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisi olan Prens Halid Bin Selman’ın telefon görüşmesine dayandığını yazdı. Arabistan ile ilişkileri yeniden düzenleme ve Suudilere karşı eski başkan Donald Trump’tan daha katı bir duruş sergileme politikasının bir parçası olarak görülüyor. Trump yönetimi, Suudilerle işbirliğinin gelişmesine vurgu yaparak raporun yayınlanma taleplerini reddederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Pric ise Jamal Khashoggi raporunun yayınlanmasının ardından sorumlulara karşı gerekli adımları atmaya hazır olacaklarını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı