DünyaSon Dakika Haberleri

Son dakika! Türkiye sihai Ukrayna’nın Rusya’dan kullanımlarının açıklaması: Türkiye’yi uyarıyoruz

Son dakika! Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ankara’nın SIH Ukrayna’ya satılmasını eleştirdi “Türkiye ve diğer ülkeler Ukrayna’yı cesaretlendirmemeleri konusunda uyarılıyor” dedi. Skandal açıklamasını sürdürdü Lavrov’a Türkiye dahil tüm ülkelere Ukrayna’nın açıklamasını iyi analiz etmeleri tavsiye edildi. Öte yandan hatırlanacağı üzere Ukrayna, Rusya ile kriz yaşayan Donbass bölgesinde ilk kez Türk SİHA’larını kullandı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah al-Sisi ile bir araya geldi. Lavrov daha sonra, ikiye bir görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile bir araya geldi. Ukrayna’nın Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkiye’nin silahlı insansız hava araçlarına (SIH A) devralımıyla ilgili bir soru soruldu.

TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELER SUÇ OLDU

Türkiye’yi ve diğer ülkeleri basın mensuplarının soruları karşısında suçlayan Lavrov, “Moskova, Türkiye ve diğer ülkeler Kiev’deki militarist eğilimlerin cesaretlendirilmesi konusunda uyarıda bulunuyor” diye açıklayan Kiev açıklamasını tüm ülkelere iyi analiz etmelerini tavsiye etti.rusya, Türkiye dahil Lavrov “İlgili tüm ülkeler, Türkiye onlardan biri, şu anki durumu, Kiev’deki ebedi militarist rejim açıklamalarını gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz ve bu militarist eğilimleri cesaretlendirmememiz için uyarıldığımızı vurgulamak isterim” dedi. .

UKRAYNA, DONBASS’TA İLK KEZ SİHAS’I KULLANDI

Ukrayna Savunma ve İstihbarat Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Misyagin, “İlk uçuşunu Donbass üzerinden gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA’lar, düşman Pantsir-S1, S-125 ve Tor uçaksavar füze pozisyonlarını tespit etti.” Dedi.

RUS SİSTEMLERİ AKTİF DEĞİLDİ

Bayraktar TB2’ler Suriye’de 2, Libya’da 20’den fazla hava savunma sistemini ve son olarak da Dağlık Karabağ’da çok sayıda Pantsir-S1 hava savunma sistemini imha etti.

İKİ ÜLKEDEN İŞBİRLİĞİNE VURGU

Geçtiğimiz günlerde Ukraynalı lider gelen ile görüştü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’den Volodymyr Zelenskiy, enerji sektöründeki işbirliği konularını da ele aldıklarını belirterek, “Savunma sanayi alanında işbirliği umutları da çok büyük. Savunma sanayi itici güçtür. Stratejik ortaklığımızın gücü Cumhurbaşkanı’yla birlikte uçak yapımı alanında da işbirliğimizi tartıştık.Söz konusu alan her iki ülke için son derece önemlidir.Buradaki amacımız net projelerin hayata geçirilmesi, ortak girişimlerin oluşturulması tecrübe ve teknolojinin paylaşılması, barış ve işbirliği temel hedefimiz deniz olmaya devam etmektir.Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir şekilde savunuyoruz.Karar prensibimizi bir kez daha teyit ettik. Kırım’ın ilhakı, Ukrayna ile üçüncü ülkelerde hiçbir şekilde işbirliğimizi tanımıyor a Bu bir girişim değil ise. Barış denizi olmaya devam etmesi ana hedefimizdir. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı