DünyaSon Dakika Haberleri

Son dakika! Süveyş Kanalı’nı kapatarak dünya ticaretine giren Ever Green gemisi çalışmaların 7. gününde kurtarıldı.

Son dakika! Süveyş Kanalı’nda mahsur kalan 400 metre uzunluğundaki Ever Given kargo gemisi, kanalı tıkayarak dünya ticaretine ağır darbe vurarak kurtarma çalışmalarının 7. gününde suya indirildi. Gemi tekrar yola çıkarken kanalın ne zaman trafiğe açılacağı henüz bilinmiyor. Türkiye’nin dev kargo gemilerinin kurtarılması için yardım sunması gerektiğini hatırlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gerekirse yardım etmeye hazırdılar” dedi.

Mısır’daki Panama bandıralı Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen 400 metre uzunluğundaki Ever Given kargo gemisi, hafta boyunca Süveyş Kanalı’nın çapraz güneyine inerek deniz trafiğini durdurdu. Süveyş Kanalı’nın açılması çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği belirtilirken, sıkışan gemi firmasının Japon yöneticileri, geminin bugün yüzdürülmesinin beklendiğini açıkladı.

YOLDA TEKRAR ALINAN GEMİ

Süveyş Kanalı’nda sıkışması nedeniyle kanalı tıkayan Evergreen firmasına ait Ever Given gemisinin kurtarma çalışmalarının 7. gününde kurtarıldığı belirtildi. Gemi yola çıkarken kanalın yeniden açılması bekleniyor.

TÜRKİYE’DEN YARDIM ÖNERİSİ

Mısır’da Süveyş Kanalı’na inerek geçitlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu sırasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yardıma hazır olduklarını açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Süveyş Kanalı’nın yeniden açılması için yardım teklifinde bulunduğunu belirterek, durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SU YOLU

Mısır’ın Süveyş Kanalı, uluslararası deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Her yıl yaklaşık 18 bin geminin geçtiği Asya ile Avrupa arasındaki ticaret gemileri için en önemli rotalardan biri olan Süveyş Kanalı, dünyanın en önemli su yollarından biri olarak gösteriliyor. Yolculuğa çıkmasını engelleyerek yakıt tasarrufu sağlayan 193 km uzunluğundaki kanaldan geçer. kıyıya çarptı ve kanala sıkıştı.

LOJİSTİK HATLARDA DERİNLEŞEN SORUNLAR

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan 24 metre derinliğinde ve 205 metre genişliğindeki kanalda trafiğin askıya alınması, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) muzdarip lojistik hatlardaki sorunları derinleştirdi. Beklerken 30’dan fazlasının petrol taşıyan gemi olduğu belirtildi. Bu tıkanıklık nedeniyle, petrol tankerlerinin nakliye maliyetleri bu hafta neredeyse iki katına çıktı ve birçok geminin rotasını değiştirmesine neden oldu.

KANALDAN 10 MİLYAR DOLARLIK GÜNLÜK EŞYA DEĞERİ GEÇİYOR

Haftalık Lloyd’s List dergisinin nakliye konusundaki değerlendirmesine göre, kanaldan her gün yaklaşık 10 milyar dolar değerinde mal geçiyor. Batıya giden trafiğin değeri günde yaklaşık 5,1 milyar dolara, doğu yönündeki trafiğin değeri 4,5 milyar dolara ulaşıyor. Analistler, geminin işletilmesinde en büyük maliyetin akaryakıt olduğunu, yüzde 60 ile Akdeniz ve Karadeniz’den Asya’ya petrol ürünlerinin yüzde 20’sinin yakıt tasarrufu için Süveyş Kanalı’ndan geçtiğini belirtiyor. Ümit Burnu’nu gezmenin gemilerin daha fazla yakıt yakacağı anlamına geldiğini belirten analistler, bunun nakliye fiyatlarına yansıyacağına işaret ediyor. Düşük sezon nedeniyle daha az olacağını da hesaplıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı