DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Son dakika! Sinovac’ın Türkiye’deki aşı koronavirüsü

Son dakika! Koronavirüs aşısından çıkarılan Çin’in Sinovac’ı dün sabah Türkiye’ye ulaştı. Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaştıktan sonra 3 milyon doz aşı Sağlık Bakanlığı deposuna nakledildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 günlük test süresinin ardından olumsuz bir durumla karşılaşılmazsa aşılama işleminin başlayacağını belirtti.

Çin’den getirilen 3 milyon dozluk Sinovac corona virüs aşısının ilk bölümünü taşıyan Türk Hava Yolları’na ait “TK 6175” uçuş numaralı “Boeing 777” tipi uçak, 05.44’te Esenboğa Havalimanı’na indi.

BAKANLIK DEPOSUNA ULAŞTI

Konteynerler uçaktan alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı deposuna nakledildi. Depoya ulaşan aşılar indirilmeye başlanacaktır.

TEST EDİLECEK 14 GÜN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Aşı uçağımız Esenboğa Havalimanına ulaşıyor. 14 günlük testler Türkiye İlaç ve kuruluşumuza ve Tıbbi Cihazlara başlanacak. Test tamamlandığında aşı programında Halk Sağlığı yer alacak GM koordinasyonu. Birlikte başaracağız “dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İLK OLARAK AŞILACAK

Öte yandan aşı, ilk olarak koronavirüs ile doğrudan temas halinde olan sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanacak. Aşılar 2 dozda yapılacaktır.

ŞİRKET İDDİALARINA BAKAN KOCA YANITLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aracı şirketin kullanıldığı iddialarına yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Kocası Keyman, Pharmaceutical Inc.’in Sinovac firmasının Türkiye distribütörü olarak ifade ediliyor, “Biontech ve Oxford aşısı dahil tüm aşı üreticileri ile şahsen temsilcisiz bir şekilde konuştuk. Empire State Materials adına ofisimiz, Sinovac firması ile Vizyonumuz var ve Türkiye ‘de taşımaya değer lojistik sürecin kilit temsilcileri İlaç firmaları ile takip edildi. Sinovac firmalarının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keyman İlaç A.Ş. bir şirkettir. Üstelik yedi yıldır durum budur “dedi.

KEYMEN TEK YETKİLİ DİSTRİBÜTÖRÜMÜZDÜR

Aşı üreticisi, Sinovac şirketlerinin açıklamasını Bakan Kocanın mektubunu paylaşan yazının içeriğini paylaştı ve “Keyman, Türkiye ve Azerbaycan’daki tek resmi distribütörümüz. Covidien-19 Sinovac tüm görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Aşı için sağlık doğrudan görüşmelerle taşınıyor. Keyman Sinovac, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) de Türkiye’yi temsil ediyor “dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı