DünyaKamu HaberleriSağlıkSon Dakika Haberleri

Son dakika! “Restoranlar ve kafeler yeniden açılacak mı?” Sorunun cevabı: Esniyor olabilir, Bakanlar Kurulu’nda gündeme alacağız

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Restoranlar, kafeler ve restoranlar yeniden açılacak mı?” “Bakanlar Kurulu Toplantısında bunu gündeme alacağız. Risk almak istemiyoruz, verilere bakmak gerekirse, esneme yapılacaktır” diye yanıt verdi.

Koronavirüs salgını sırasında artan vaka ve ölümlerin ardından restoranlar, restoranlar, kafeler vb. Yerler kapanıyor; sadece paket servis ve paket servis ile çalışmalarına izin verildi.

“BAŞARILI SÜRECİ TERSİNE ÇEVİRMEK İSTEMİYORUZ”

“Restoranlar ne zaman açılacak?” Cuma namazının ardından kamera karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soru yöneltildi. Erdoğan bu soruyu sordu, “Kabine toplantımızda restoran işletmecileri üzerindeki kısıtlamalar konusunu yeniden ele alacağız. İşi sıkı tutacağımızı söyleseler de maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Yapıyoruz. bu süreci bir daha tersine çevirmek istemiyorum, böyle bir şeyi üstlenmek, risk almak. Bu nedenle veriler önümüze gelsin. Buna göre değerlendirmemizi yapıp uygun olursa adımları atacağız ”.

5-RESTORANLAR İÇİN OPERATÖRLER TARAFINDAN ÖNERİLER AÇIK

Öte yandan salgınla mücadele kapsamında alınan kapatma tedbirleri restoran ve cafe işletmecilerini ekonomik olarak etkiledi. Sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde aşılamanın önceliğini de içeren 5 maddelik bir tavsiyede bulundu ve restoranların yeniden açılmasını talep etti.

5 maddede aşağıdaki öneriler yapılmıştır:

Restoranlar bir an önce ‘en sert önlemlerle’ açılmalı, alınan önlemlere uymayanlar gerekirse kapatılmalıdır.

Müşteriler HES kodu ile restoranlara giriş yapmalıdır.
Aşılamada yiyecek içecek sektörü çalışanlarına öncelik verilmeli, risk en aza indirilmelidir.

Hijyen kuralları en katı şekilde uygulanmalı ve burada taviz verilmemelidir.

Tablolar arasındaki sosyal mesafeye, itaat etmeyenlere dikkat edin
ceazlandırılmış.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı