EkonomiFinansKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Son dakika! Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Faizin hemen düşürülmesi önyargılı yaklaşımı bulmuyorum

Son dakika! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahab ​​Kavcioğlu, “Önyargılı bir yaklaşımla ilgili önyargılı bir yaklaşımla nisan aylarındaki PPK kararına indirilecek veya hemen sonra bulamıyorum” diyerek verdiği özel röportajda, dedi. Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın da yüzde 5’lik enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahab ​​Kavcioğlu’nun sorularını yanıtlayan Bloomberg, başkanlığındaki ilk faiz kararı nisan ayında yapılacak veya önümüzdeki aylarda uygulanacak, Para Politikası Kurulu (PPK) “haklı faiz önyargısı” konulu toplantı oran azalacak “dedi.

“% 5 ENFLASYON HEDEFİNİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BAĞLIYORUZ”

Göreve geldikten sonra ilk kez röportaj veren Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın yüzde 5’lik enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtti. Kavcıoğlu’nun TCMB Başkanlığı’na atanmasının hemen öncesinde Naci Ağbal başkanlığındaki Para Politikası Kurulu politika faizini beklentilerin üzerine çıkardı ve Ağbal’ın görevden alınmasıyla para politikasında ani bir değişiklik beklentisi ortaya çıktı.

“PARA POLİTİKASI ARAÇLARINI BAĞIMSIZ OLARAK KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

TCMB’nin araç bağımsızlığı sorusu üzerine Kavcıoğlu, “Merkez Bankası’na, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için elindeki araçları kullanması için yasa ile araç bağımsızlığı verildi. Araçlarını günün koşullarına göre bağımsız olarak kullanmaya devam edecek. “cevabı verdi.

“FİYATLAR, PİYASA KOŞULLARINDA TALEP VE TALEP DENGESİNDEN BULUNACAK”

Rezervlerin Türk lirasını desteklemek için kullanılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası, Para ve Döviz Kuru metninde belirtildiği gibi dalgalı kur rejimine bağlı kalacaktır. politikası ve döviz kurları serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşturulacaktır.

“TEK POLİTİKA İLGİSİ UYGULAMASI DEVAM EDECEK Mİ?

TCMB Başkanı, “Merkez Bankası rezervlerini güçlendirecek araçları önceden ve uygun şartlar sağlandığında gerektiğinde devreye alabilecektir.” Dedi. TCMB’nin tek politika faizini uygulamaya devam edip etmeyeceği sorulan Kavcıoğlu, “Para politikasının operasyonel çerçevesini koruyacağız, bir haftalık repo faizi para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek ve görüyoruz. uygulamaların daha basit ve net bir iletişime izin verdiğini söyledi. ”sözleriyle yanıtladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı