EkonomiSon Dakika Haberleri

Son dakika! Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı

Son dakika! Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 17 Ocak’tan itibaren iki ay daha uzatıldı.

Cumhurbaşkanı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödeneği 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren 2 ay uzatıldı. Her iki başvuru daha önce 17 Kasım’da iki ay uzatıldı ve 17’ye ertelendi. Ocak. İşten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı imzasıyla 16 Nisan 2020 tarihinde İş Kanununa geçici olarak eklenmiştir. Karar şu şekilde alındı: anılan Kanunun geçici 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca belirtilen sürelerin 17/01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına karar verildi.

“HANGİ DURUMLARDA FESİH YASAĞI GEÇERSİZDİR?

Çalışanlarının işten ayrıldığını SGK’ya bildiren işyerleri, fesih türüne göre bir kod seçmelidir. İstifa için ’03’, çalışanın haklı olarak feshi için ’25’, işverenin haklı feshi için ’29’ ve işyerinin kapatılması için ’17’ kodlayın. Ve bu kodlar aynı zamanda fesih yasağı kapsamında olmayan durumlara da atıfta bulunmaktadır.
İş veya hizmet sözleşmelerinin sona ermesi,
Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan durumlar,
İşveren faaliyetinin sona ermesi,
İşin sona ermesi durumları hariç.

KISA İŞ YARDIMI İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 30 Haziran’dan önce başvuru yapılmayan iş yerlerinin de başvuru yapabileceğini belirten Bakan Selçuk, “Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran’a kadar Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yapmayan işyerlerimiz ise İŞKUR’a başvuracaklar. 31 Aralık 2020 tarihine kadar, 1 Aralık 2020’den sonraki dönem için 3 aya kadar. Çalışma Ödeneği almaya hak kazanacaklar “.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı