Son Dakika Haberleri

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan dev projeyi açtı! Türkiye’de ilk kez lityum üretimi yapılacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı bağlantı ile ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi’nin açılışını yaptı. Türkiye’de ilk kez dev projede lityum üretimi gerçekleşecek. Bor madeninden elde edilecek lityum, elektrikli arabalar başta olmak üzere tüm mobil bataryalarda kullanılacak.

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka İlçesi’nde bulunan Eti Maden Lityum Üretim Tesisi, Vahdettin Konağı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı canlı bağlantı ile hizmete açıldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile dev fabrikası başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerde, cep telefonlarında, elektrikli araçlarda kullanılan pillerde lityum elektrikle çalışan araçlarda üretilecek.cum Başkan Erdoğan, Türkiye’de ilk kez yerli olarak gemide tören yaptı. Şu açıklama: “Türkiye bir yandan koronavirüsle mücadele ederken, yatırımı ve üretimi de unutmayın. Ülkemizin salgınını yakalamaya izin vermeyeceğiz. Bu tesislerin biz millet ekranını en baştan izlemek için ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyorum. Biz Ülkemize her geçen gün yeni bir tesisin yeni bir parçasını getirmenin heyecanını yaşıyoruz.

“ÜLKEMİZİN DIŞ BAĞIMLILIĞINI AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ”

Enerji alanında güzel haberlerle dolu bir yıl geçirdik. Her zaman söylediğimiz gibi, bu tür işlerde, “Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır.” Çok şükür ilk sonuca ulaştık. Karadeniz’de Tuna 1 Kuyusu’nda keşfettiğimiz 405 milyar metreküp keşif gerçek potansiyelini ortaya çıkardı. İnşallah bu keşiflerle ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Doğal gazı daha uygun fiyatlarla sunmanın yanı sıra cari açıkta da önemli bir avantaj elde edeceğiz. Önümüzde yıllardır ihmal edilen stratejik alanlarda, Türkiye’nin günün gerçek potansiyelini getirme yönündeki yoğun çabaları ile karşı karşıyayız.

“SONDAJDA TARİHİ KAYIT KIRILDI”

Maden Tetkik Kurumu, dönemimizde 70 yılda yapılan sondajdan iki buçuk kat daha fazla iş çıkardı. 2,5 yılda 4,4 milyon metre sondajla tarihi bir rekor kırıldı. Ülkemizin en stratejik yer altı kaynaklarından biri olan bor madenine özellikle önem veriyoruz. Açtığımız bu tesis, çabalarımızın son örneğidir. Dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahibiz. Bor yatakları ayrıca lityum içerir. ETİ Madencilik atıklarından bor ve lityum alınarak lityum karbonat üretildi. Şu anda ithal ettiğimiz lityum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayacağız.

“YEREL OTOMOBİL LİTYUMU BURADA SAĞLANACAK”

TOGG arabasının akülerinde kullanılacak lityumu projemizle buradan temin etmeyi planlıyoruz. Bu lityum akıllı telefonlarda, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak. Ayrıca tesisten temiz su temin edilecektir.

“VANDALLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Uzun yıllar yeterli fayda sağlamamasının nedeni Türkiye’nin yeraltı su kaynaklarını sabote etmektir. Ülkemizin potansiyelini harekete geçirerek neredeyse her çaba organize bir saldırı altındadır. Türkiye artık çevreye düşman olduğunu iddia ederken, Batı ülkelerinin enerji ihtiyacını karşılamak için yıllardır kullanılan teknolojiler söz konusu. Türkiye’nin 83 milyonu ve vandalların müdahalesine izin vermeyecek çevresel enerji projelerimizin maskesini takmanın tüm faydaları. Marjinallerin insanlarımızı zamanında ve etkili bilgilendirme çabalarıyla karıştırmasına izin vermeyeceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı