DünyaKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mart’ta İnsan Hakları Eylem Planını açıklayacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ve hukuk alanında reform mesajının ardından başlayan İnsan Hakları Eylem Planı sona erdi. Erdoğan taslakları kabul ederken 2 Mart’ta Beşetepe’de yapacağı açıklama ile kamuoyunu bilgilendirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reform sürecinin başlamasının ardından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı sona erdi. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan taslaklar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

BEŞTEPE’DEKİ TÖREN İLE KAMUYA DUYURULACAK

Yasal reformların çerçevesini oluşturacak İnsan Hakları Eylem Planı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’de düzenleyeceği törenle 2 Mart Salı günü kamuoyuna tanıtılacak. İnsan Hakları Eylem Planı’nın 9 hedefi ve 49 hedefi ve 300’den fazla planı olacak.

HAKLAR VE HÜRRİYET KORUNACAK

Eylem planı, devletin bireylerin hak ve özgürlüklerini koruma görevini vurgulamaktadır. Plan, hak ve özgürlükleri korumaya yönelik yasal düzenlemeler içermektedir. Taslakta hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi, özel hayatın güvence altına alınması ve mülkiyet haklarının daha etkin korunması gibi başlıklar dikkat çekiyor.

DİĞERLERE ÖZEL EĞİTİM

Taslak, kamuoyunda geniş çapta tartışılan diğer konuları da içeriyordu. Vatandaşlarla sık sık karşı karşıya gelen çarşı ve mahalle bekçileri ve polislere insan hakları eğitimi verilecek. KADINA ŞİDDET Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için adımlar atılacaktır. Eşe karşı işlenen suçların ağırlaştırıcı nedenleri boşanmış eşi de içerecek şekilde genişletilecektir. Tek taraflı takip ayrı bir suç olarak düzenlenecek. Bir kadını fiziksel olarak veya iletişim yoluyla ısrarla takip edenler cezalandırılacaktır.

BOŞANMA DAVALARI

Boşanma davaları, tarafların daha fazla yıpranmaması için çabuk sonuçlanacak. Bunun için boşanma davaları temyiz mahkemesine gitmeyecek, doğrudan Yargıtay’da temyiz incelemesiyle sonuçlanacaktır.

BESİN GÜVENLİĞİ

Özellikle salgın döneminde fahiş fiyat artışları ile gündeme gelen gıda arzı konusu da eylem planına dahil edilecek. Güvenli gıda tedarikini sağlamak ve bu konuda halkı bilgilendirmek amacıyla tüketici örgütlerini de içeren bağımsız bir yapı kurulacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı