Kamu HaberleriSiyasetSon Dakika Haberleri

Son dakika! Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etti

Son dakika! Cumhurbaşkanlığı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliyesini talep ederek krize yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamalarını sert bulan ve kendisiyle görüşeceğini belirten Arınç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile istifasını duyurdu.
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, geçen gün katıldığı programda Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arınç’ın açıklamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’ye ilk tepki oldu. “Bir televizyon kanalında yaptığım konuşmalar kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olduğu için şu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim.

Konuşmamın ana ekseni yargı reformu meselesiydi. Bir avukat olarak bu konudaki görüşlerimi anlattım. Hayatım boyunca hukukun üstünlüğünü ve adalet kavramını savunan biri olarak aynı görüşleri dile getirdim. Gazeteci arkadaşımız program sırasında soru sorarken adından bahsettiğinde “isimler üzerinde tartışamayız” ın altını çiziyorum ancak evrensel hukuk, adalet ve yargı sorunlarına dair fikirlerimin gölgede kaldığını belirtmek isterim. bu isimlerden ve konunun özünden kaçınıldı. Börü katilleri ile 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri, FETÖ’yle yan yana gösterme şerefine çıktı. Bu suçlamaları asla kabul etmiyorum ve reddetmiyorum.

Yasin Börü için döktüğüm gözyaşları, FETÖ ve PKK terör örgütlerine karşı sözlerim ve tavrım da belli. Tüm bunları burada tekrarlamanın zalimce olduğunu düşünüyorum. Yine aynı televizyon programında söylediklerim, Yüksek İstişare Kurulu (YIK) üyesi olduğum için farklı yönlere taşındı. Ancak programda YİK üyesi olarak değil TBMM eski Başkanı Bülent Arınç olarak görüşlerimi dile getirdiğimi defalarca ifade ettim. Konuşmamın tüm düzeyine ve ağırbaşlı eleştirilerine saygı duyuyor ve bunları not alıyorum. Ancak bana olan nefret ve nefretlerinin tezahürü olan aşağılayıcı hakaretleri sahiplerine iade ediyorum.

Türkiye’nin yargı, ekonomi ve diğer alanları reformlara olan ihtiyacı ile açıkça görülmektedir. Ülkemizin rahatlamasına ve milletimizin sıkıntılarına çözüm bulmasına ihtiyaç vardır. Bahsettiğim televizyon programında defalarca ifade ettiğim gibi Cumhurbaşkanımızın bu konudaki iradesini gördüm ve destekliyorum. Yönetim Kurulu üyeliğimden ayrılma talebimi Başkanımıza ilettim ve uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet dilekleriyle meşru olduk ve görevimi bıraktık. Bu süreçte verimli bir şekilde çalıştığım Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve üyelerine teşekkür ederim.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin ülke yararına yapacağı her türlü çalışmayı destekleyeceğimi, millete fayda sağlayacak her türlü reformu destekleyeceğimin bilinmesini istiyorum. Bu yüzden çok para ödedim ama asla vazgeçmedim. Ondan sonra pes etmeyeceğim. Bizim sorunumuz ülke sorunudur. Ülkemizin huzura, refaha ve mutluluğa kavuşması için yapmamız gereken fedakarlığı hiç tereddüt etmeden yapıyoruz. Memleket haklı olduğu sürece.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur “

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı