DünyaKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Son Dakika: Aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanığın temyiz davası bozuldu

Son dakika: Gezi Parkı olayları davasında aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanığın beraat kararları temyiz kararını bozdu. İstanbul Bölge Yargıtay 3.Ceza Dairesi, eksik delillerin temini ile yargılamanın devamına karar verdi.

Temyiz mahkemesi, Osman Kavala’nın Gezi Parkı davasında yerel mahkemenin kararlarını onaylamayan beraat kararını bozdu.

DENEMENİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

İstanbul Bölge Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Osman Kavala ve diğer sanıkların beraat kararlarını kaldırdı. Eksik delillerle yargılamaya devam etmeye karar verdi.

İKİ KAZA İÇİN TUTUKLAMA KARARI

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Osman Kavala aleyhine açılan davada, “Anayasayı ihlal etmek” ve “siyasi veya askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarıldı.

NE OLDU?

Gezi Parkı’na yönelik protestolarla ilgili olarak 16 sanığın yargılandığı davada karar 18 Şubat 2020’de açıklandı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yaptığı duruşmada sanık avukatlar talepte bulundu. Mahkeme tüm iddiaları reddetmeye karar verdi ve sanıklara esas hakkındaki mütalaaya karşı açıklama yapma sözü verdi. Tutuklu sanık Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) salıverilmesini talep eden kararında dava dosyasında hiçbir delil bulunmadığını ve iddianamede zor ve şiddet kullandığına, şiddet eylemleri başlattığına veya yönlendirdiğine, suç işleyenleri destekledi.

BERAAT KARARI GELDİ

Mahkeme heyetinin Osman Kavala, Ayşe Mücella yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Fırınları, Çiğdem Mater Utku ve Mine’nin Özerden ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak için güç ve şiddet kullanmasını açıklayan kararı ve hükümet veya görevi kısmen veya tamamen “,” mülke zarar “,” kalitenin yağmalanması “,” tehlikeli malların yetkisiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi “,” kasıtlı yaralanma “,” ağır yaralanma “ve” muhalefet ” Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu “Suçlarından dolayı dava açıldığını hatırlatan Sanık,” suçlamaların işlendiğine dair yeterli somut ve kesin delil olmadığı “gerekçesiyle sanıkları beraat ettirmeye karar verdi. Tutuklu sanık Osman Kavala’nın da serbest bırakılmasına karar verildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı