EkonomiSon Dakika Haberleri

Şentop: ” 2021 bütçemiz hayırlı olsun ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, 27. dönemde 3 bin 147 kanun tasarısının TBMM Başkanlığına sunulduğunu, Genel Kurul gündemine giren 211 kanun tasarısının 106’sının yasalaştığını ve 1 adet İç Yönetmelik değişikliği yapıldığını belirtti. yapıldığı.

Şentop, TBMM Başkanlığı 2021 bütçesi sunumunda yaptığı konuşmada TBMM’nin yasama ve denetleme faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Şentop, 27. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na 3.147 adet yasa tasarısının sunulduğunu, Genel Kurul gündemine giren 211 adet yasa tasarısının 106’sının çıkarıldığını ve iç yönetmeliğin değiştirildiğini belirtti. Şentop şu anda Genel

Kurul gündeminde, 2 bin 930 faturanın ilgili komisyonlarda yer aldığını ve farklı konularda 81 TBMM kararı alındığını belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte münhasıran milletvekillerine tanınan kanun teklif etme yetkisinin kurumsal kapasitenin güçlendirilmesini gerektirdiğine işaret eden Şentop, “Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nda kurumsal bir mekanizma kuruldu. İhale Destek Bürosu adı. Uluslararası anlaşmalar için hazırlananlar da dahil olmak üzere toplam 812 kanun tasarısı hazırlandı. “dedi.
Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan ve işleme alınan 34 bin 713 sorudan 22 bin 460’ın muhatapları tarafından cevaplandığını, 5’inin geri çekildiğini, 11 bin 792’sinin cevaplanmadığını, 456’sının ise hala sorulduğunu belirtti. süreç.

Şentop, 27. Dönemde 21 Genel Kurul Önerisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulduğunu ve Genel Kurul gündemine alındığını belirtti.

“Aynı dönemde Başkanlığımıza gelen ve işleme alınan 3 bin 312 Meclis Araştırma Önerisinden 3 bin 265 önerisi Genel Kurul gündemindedir. 45 araştırma önerisi konularına göre birleştirilerek görüşülerek kabul edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu, ALS, SMA ve Benzeri Hastalıklar Araştırma Komisyonu, Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, Bilgi Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonu ve Rabia Naz Vatan Şüpheli Çocuk Ölümlerini Araştırma Komisyonu kuruldu.

Komiteler, çok sayıda toplantı ve yerinde incelemeler yaparak kurum ve kuruluşlardan, akademisyenlerden ve sivil toplum kuruluşlarından araştırma konularında bilgi aldı. Tüm komisyonlar raporlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu ve raporlar basılarak dağıtıldı. Bu komisyonlardan biri olan Hayvan Haklarını İnceleme Komisyonu Raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşüldü. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ise alt komisyonlardaki denetim kapsamında kamu iktisadi teşebbüslerinin 2017 ve 2018 yılı Sayıştay denetim raporlarını görüştü. Alt Komisyonlar Şubat-Haziran ayları arasında toplam 107 saat süren 34 toplantı yapmıştır. Ayrıca söz konusu kurumların alt komisyon raporları da Kasım ayında üst komisyonda tartışılacak. “
Kayıt hizmetleri kapsamında yürütülen faaliyetlere değinen Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 172 toplantıda 738 oturum yapıldığını, toplantılarda toplam 49 bin 428 sayfa tutanak tutulduğunu, 1156 saat 4 dakika çalışıyor. Şentop, ihtisas komisyonları ve Meclis soruşturma komisyonlarının 1216 saat 58 dakika çalıştığını, toplam 25 bin 775 sayfa tutanağın tutulduğunu söyledi.

Parlamentonun dış ilişkiler faaliyetleri hakkında da bilgi veren Şentop, “Meclisimiz, 27. dönemde devletimizin ‘girişimci ve insani dış politika’ ilkesine uygun olarak dış ilişkiler faaliyetlerini yürüttü ve katkıda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ikili ve çok taraflı ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla, salgın sürece rağmen parlamentolar, uluslararası parlamento meclisleri ve uluslararası kuruluşlarla temaslarını sürdürmeye çalışmıştır. ” konuştu.

Bu dönemde ikili ilişkilerin gelişmesi bağlamında 144 ülke ile kurulan dostluk grubunun faaliyetlerinin parlamento diplomasisinin çalışmalarını artırmasının yanı sıra Türkiye coğrafyasının genişlemesine olanak tanıdığını dile getiren Şentop, şöyle devam etti:

“Çok boyutlu dış politika çalışmaları çerçevesinde izleniyor

Türkiye’nin kurumsallaşması ve genişlemesi için çalışmalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi önderliğinde devam etti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Batı Grubu’nun 27 Şubat 2020 tarihli toplantısında bu göreve Dışişleri Komisyonu Başkanı adaylığı Sn. Böylelikle, Birleşmiş Milletler’in en yüksek organı olan Genel Kurul’un başkanlığını ilk kez bir Türk yetkili üstlendi. Kovid salgını sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dış ilişkiler faaliyetleri kapsamındaki toplantı ve görüşmelerine ara verilmemiş, bunlar video konferans ile gerçekleştirilmiştir.

“Azerbaycan ile biz ‘iki devlet, bir millet’iz ve aynı büyük çınar ağacının iki koluyuz”

Gafarova’nın Türkiye ile ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Azerbaycan Millet Meclisi Başkanı Şentop, “İlk yurtdışı ziyaretimi tekrar TBMM Başkanlığı’na, Meclis’teki gruplarla birlikte 18-20 Ekim’de siyasi parti milletvekilleri arkadaşlarımızla birlikte Bu geleneği ziyaretimizle sürdürmenin yanı sıra işgal altındaki Azerbaycan topraklarını kurtarmak için yapılan operasyonlar devam ederken komşularımıza da destek olmayı hedefledik. Çınarın iki koluyuz. “dedi.

Şentop, bu dönemde yasama faaliyetlerine bilgi desteği sağlamak ve milletvekillerinden gelen bilgi taleplerini karşılamak amacıyla araştırma hizmetleri kapsamında rapor türleri, bilgi notları, bilgi derleme ve belge derleme konusunda 483 çalışma yapıldığını, ayrıca Avrupa Parlamentosu Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi aracılığıyla çeşitli ülke parlamentolarından alınan 147 bilginin talebinin karşılandığını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı