Kamu HaberleriSiyasetSon Dakika Haberleri

Seçim yasasında önemli değişiklikler! Erdoğan, Türkiye’nin meclis önerisine “gerek yok” diyerek taslaktan çıkarıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında yürütülen seçim yasasına ilişkin çalışmalarda önemli ilerleme sağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumda seçim barajı yüzde 7’ye dönerken, bu oran ittifaklar için de geçerli olacak. Öte yandan Erdoğan, Türkiye meclis tasarı teklifinden çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçim yasasıyla ilgili iki hafta önce yapılan sunumun detayları belli oldu. Erdoğan’ın tercihleri ​​doğrultusunda metin üzerinde çalışmalar yapıldığı öğrenilirken, taslağın son halinin Erdoğan’a sunulup onayının ardından MHP’ye götürülecek. Daha sonra diğer siyasi partilere sunulacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında seçim yasasında yapılan değişikliklere ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumun detaylarını aktaran Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, taslakta önemli değişikliklerin yapıldığını belirtti. Türkiye’nin milletvekili Erdoğan’a “Gerek yok” tavsiyesinde bulunan Selvin, bu makalenin ilgili kısımlarını paketten şu şekilde çıkarıyor;

YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER “

1- Yüzde 7’lik seçim barajı: 12 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10 barajı değişiyor. AK Parti’nin araştırmasında ise yüzde 7 ve yüzde 5 oranları öne çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumun ardından gösterge yüzde 7’ye döndü. 2- İttifak barajı olacak mı?: AK Parti’nin çalışması seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini içeriyor. Bu oranın ittifaklar için geçerli olduğu düşünülüyor. MHP ise barajın yüzde 7 veya 5’e indirilmesi gerektiğini, ancak ittifaka katılan partiler için barajın yüzde 10, 12 veya 14 olması gerektiğini öne sürüyor.

PACKAGE yerine TURKEY OUT koltuk

Türkiye’de AK Parti’nin çalışmaları TBMM’nin tavsiyesi üzerine yapılıyordu. Seçimlerde partilerin aldığı oyların tamamına 100 veya 150 milletvekilinin dağıtılması planlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerek yok” taslağından TBMM’de Türkiye’nin çıkarları olduğunu öğrendi.

GRUP KURULUŞ DURUMU

Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde, “Teşkilattan en az altı ay önce kurulan ve en büyük kongreyi yapmış olan ve illerin oy verme gününün en az yarısını yapmış olan siyasi partilerin seçimlerine katılmak grup için ön şarttır. Millet Meclisinde “TBMM deniliyor.parti” Grupları olsaydı, büyük kongre düzenleme veya düzenleme koşulu olmaksızın seçimlere girmeleri mümkündü. Hatırlarsanız Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Yüksek Seçim Kurulu İYİ Parti’nin seçimlere girip girmeyeceğine karar vermişti, 15 CHP’li milletvekili İYİ Parti seçimini yaptı.

‘VEYA’ SONRASI

AK Parti ile ilgili çalışmasında, Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesi “veya” bir sonraki bölümün oluşturulmasından “(…) veya Türkiye Millet Meclisinde grup için ön şarttır” cümlesi kaldırılmıştır. Yani seçimlere girmek için grup kurma seçeneği ortadan kalkıyor. Örgütsel olarak Türkiye’nin en büyük kongresinin yarısından fazlasını yapmayın ve bu seçimlere girmek için yeterlidir.

HAZİNE YARDIMI

Seçimlerde barajı aşan partilere aldıkları oy oranına göre hazine yardımı yapılır. Yeni düzenlemede Hazine yardımına ilişkin koşullar çeşitlendiriliyor. Madalyonun diğer yüzü de burada. Siyasi partileri ilgilendiren kapatma davalarında Anayasa Mahkemesi, Hazine yardımının belli oranda kesilmesine karar verebilir. HDP kapatma davasının gündemde olduğu bir dönemde partilerin Hazine yardımlarından yararlanmaları konusu yeniden düzenleniyor.

SON DEĞİL

Bu arada bir uyarıda bulunmak istiyorum. Seçim yasası ile ilgili düzenlemeler hakkında yazdıklarım son hali değil. Bu çalışma tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Onayını geçen metin MHP’ye gönderilecek. Çünkü MHP’nin farklı önerileri var. İttifaka katılan partiler için seçim barajını yüksek tutmak gibi … Dolayısıyla AK Parti ve MHP’nin ortak çalışmasının ardından üzerinde mutabık kalınan değişiklikler Meclis’e sunulacak. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı