DünyaKamu HaberleriSağlıkSon Dakika Haberleri

Sağlık Bakanlığından restoran ve kafe açmak için yeni kriterler: 45 dakika oturma ve müşteri kapasitesi limiti geliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren restoran ve kafeler, uzun süredir sadece paket servis ve paket servis hizmeti verebilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın “Yer Kararı” uygulamasıyla yeniden açılacak olan kafe ve restoranlar, kapalı alanlarda oturmak için 45 dakika ve müşteri kapasite limiti gerektiriyor.

İçişleri Bakanlığınca Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan ve valiliklere gönderilen genelge kapsamında uygulanacak tedbirler kapsamında lokanta, restoran, kafe gibi yeme-içme mekanları sadece paket servis veya paket olarak hizmet vermektedir. uzakta.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KAFE VE RESTORANLAR İÇİN YENİ FORMÜL

Önlemler kapsamında yaklaşık üç aydır kapalı olan kafe ve restoran sahipleri sık sık sektörün zor durumda olduğunu ifade ediyor. Sağlık Bakanlığı da vaka sayısının azaldığı illerde tedbirlerin gevşetilerek kafe ve restoranların açılabileceği bir formül üzerinde çalışıyor.

HER İL, “YERDE KARAR” İLE KENDİ KISITLAMALARINI KALDIRABİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı salgın yönetiminde, ‘Yer Karar’ dönemi ile her il veya ilçe kendi kısıtlamalarını kaldırabilecek veya yeni kısıtlamalar uygulayabilecek.

1 MART’TA YENİ BAŞVURULAR BAŞLIYOR

1 Mart’tan itibaren bu kriterlere uyan illerde yasaklar gevşetilecek. Bu kararların alınmasında o ilde 100 bin kişiye düşen vaka sayısı, hastane kapasitesi ve yoğun bakım yatak sayısı gibi kriterler dikkate alınacaktır.

KAPASİTE SINIRI KAPALI ALANLARDA YÜZDE 30, AÇIK ALANLARDA YÜZDE 50

Kriterleri karşılayan illerde belirli şartlar altında kafe ve restoranlar açılacaktır. Restoranların kapalı bölümlerinde yüzde 30, açık alanlarda yüzde 50 kapasite ile müşteri kabul edilecek. Kısıtlı bir süre içinde yaşayan Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Yücel gazetesinin bu kez 45 dakikayı aşmayacağı ifade ediliyor. Uzmanlar, zamanın daraltılmasıyla virüsün bulaşma olasılığının azalacağını söylüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı