DünyaSon Dakika Haberleri

Rus Senatör Kosachev: Muhsin Fahrizade suikastı Ortadoğu’da büyük bir savaşı ‘ateşleyebilir’

Rus senatör Konstantin Kosacev, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin Ortadoğu’da büyük bir savaşı tetikleyebileceğini söyledi. Kosacev, “Bunlar, sonuçları tahmin edilemeyen ancak kesinlikle olumsuz olan tehlikeli oyunlar. İran yönetiminin bunda bir kusuru yok.” Dedi.
Rusya Parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin Ortadoğu’da büyük bir savaşa neden olabileceğini belirtti.

“İRAN’IN TUTUMUNA BAĞLI ÇOK ŞEY”

“Bu cinayetin arkasında kim varsa, kesinlikle bölgedeki durumu istikrarsızlaştırmayı ve bu cinayetin arkasında kim olursa olsun İran’ın sert tepki vermesini amaçlayan bir terörist saldırı olarak tanımlanabilir.” tepkisine ve uluslararası toplumun tavrına bağlıdır. “dedi.

ABD basınında yer alan USS Nimitz ve savaş gemisi grubuna Basra Körfezi’ne dönme emri verildiğini hatırlatan Kosacev, bu emrin Fahrizade suikastından hemen önce verildiğine ve ABD Merkez Komutanlığının geçen hafta ” saldırganlığı caydırmak, güvenlik ve istikrar sağlamak için “-16 filonun Almanya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne transfer edileceğini açıkladı.

“ÖNLENMEYEN SONUÇLARI OLAN TEHLİKELİ OYUNLAR OYNUYOR”

Tahran’ın bu saldırıyı düzenleyenlerin aksine medeni bir yol izlediğini vurgulayan Kosaçev, şöyle devam etti: “Tüm bunlar, önemli bir İranlı nükleer mühendisinin ölümü gibi ‘kıvılcım’ gerektiren büyük ölçekli bir savaşın hazırlanışına tanıklık ediyor ama tehlikeli. kesinlikle olumsuz oyunlar. İran yönetimi bundan suçlu değil. “

NE OLDU?

İran’ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade, Tahran’ın Abserd ilçesine düzenlenen terör saldırısında ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı, ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. İran, nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade’ye yapılan suikastın failinin İsrail olduğunu iddia etti.

TÜRKİYE SALDIRILARINI KORUYOR

Dışişleri Bakanlığı, İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldürülmesini kınadı. Açıklamada, “İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin Tahran’daki silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden üzüntü duyuyoruz. Bu iğrenç cinayeti kınıyor, İran hükümetine ve merhum ailesine başsağlığı diliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı