Son Dakika Haberleri

Prof.Dr.Pampal’dan Elazığ depremi ile ilgili açıklama: Şimdi alarm zilleri çalıyor, büyük deprem olasılığı arttı

Deprem Uzmanı Prof.Dr.Süleyman Pampal, Elazığ’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından önemli değerlendirmelerde bulundu. “Şimdi alarm zilleri çalıyor” dedi Pampal, “İnsanları çok fazla korkutmak istemem ama burada daha büyük deprem olasılığı arttı” diyebiliriz.

Deprem Uzmanı Prof.Dr.Süleyman Pampal, Elazığ’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin A Haber’e yaptığı açıklamada, yaşananların kritik bir uyarı olduğunun altını çizdi: “Bölge zaten hareketli, bildiğiniz gibi daha önce çok yıkıcı bir deprem yaşadık. . Kırıldı ve ciddi bir depreme neden oldu. Bölge şimdiden yırtılmaya başladı. Büyük depremlere neden olma potansiyeline sahip olduğu biliniyor ama sanırım bu son depremler önceki depremin bulunduğu bölgede oluyor ve bunda çok korkutucu görünmüyor Etrafında çok sayıda fay var Tek bir alanda geniş bir bölgeden oluşuyor, bazı hasarları normal.

“DAHA BÜYÜK DEPREM OLASILIĞI ARTTI”

Tetikleme demeyelim, ancak daha önce görüldüğü gibi tetiklenmesine gerek yok. Stres transferi işin içine girdi. İnsanları kırıklardan korkutmak istemiyorum ama burada daha büyük deprem ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz. Bu depremler, daha büyük depremlerin habercileri olarak algılanabilir ve değerlendirilebilir.

“ARTIK ALARM ZİLİ YOK”

Depreme neden olma potansiyeli olan 7 veya daha fazla arıza var. Dolayısıyla bu depremler bizim için bir uyarıcı görevi görüyor ve şimdi Türkiye’nin her yerinde alarm zilleri çalıyor. İşte Pütürge geçen sene bu sene İzmir’di. İstanbul’u bekliyoruz. Buraların her yerinde, tehlike yakın. Gecikmelerini engelleme şansımız yok. Harekete geçmek dışında yapacak bir şeyimiz yok. Bunu doğru şekilde yapmalıyız. Yaşamak için depreme dayanıklı yerleşim alanları oluşturmalıyız. Bu, kentsel dönüşüm ile hızlı bir şekilde yapılması gereken bir şey. Günün saatini bilme şansımız yok. Bu uygulamaların başladığı yerde hızlanmalı, olmadığı yerde bu dönüşümü hızla başlatmalı ve gerçekleştirmeliyiz. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı