DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Prof.Dr.Ceyhan’dan:

İstanbul’da kademeli çalışmaya başlamalıyız
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul’da corona virüs vakalarındaki artışı ‘durdurmak’ için çok acil bir kademeli değişim başlatılması gerektiğini söyledi. Ceyhan, İstanbul’daki toplu ulaşımdaki riske de dikkat çekti.

Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, İstanbul’daki vakaların artmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vakaların yoğun olduğu İstanbul’da toplu taşıma araçlarının yoğunluğuna dikkat çeken Prof.Dr.Ceyhan, ABD ve Avrupa ülkelerinde yapılan çalışmalarda virüsün ilk bulaşma ortamlarının ev içi, iş yerleri olduğunu söyledi. ikinci sırada ve toplu taşıma araçları üçüncü sırada.

TOPLU TAŞIMADA RİSK

Ancak Türkiye’ye başvurmanın mümkün olmadığını ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, “Çünkü bu ülkede toplu taşıma Türkiye’den daha kalabalık. Özellikle İstanbul’da yollar çok uzun sürüyor. Toplu taşıma aracı ne kadar kalabalıksa, Tedbirlere uymayanlar, maskelerini düzgün takmayanlar ve temas süresi ne kadar uzun olursa risk de o kadar artar.Tüm bunları bir araya getirdiğinizde maalesef özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde aynı faktörler ”dedi.

“BEKLEMEDEN ÇOK ACİL, AŞAMA-MESAJ”

Bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili olarak Ceyhan, “İstanbul’u düşünün, trafiğe koyduğunuz her ekstra araç trafikte fazladan tıkanıklığa neden olur. Bu da insanlar hedeflerine 1,5-2 saat içinde gidecek demektir. Bu, temas süresini artırdığı için riski artırır. Bunun yerine, etkinliği kanıtlanmış tek çözüm, vardiyaların katmanlandırılması ve esnek çalışmadır. Bunu parça parça yaparsanız, yani kamu sektöründe yaparsanız özel sektörde değil, ya da tam tersi, etkinliği daha az olacak… Ama İstanbul öyle bir duruma geldi ki çok acil, bu kademeli geçişi beklemeden başlatmak gerekiyor ”.

“ESNEK ÇALIŞMA, ONLINE ÇALIŞMA”

Bu önlemlerin tüm illerde alınması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Ceyhan, “Kalabalıkların oluştuğu tüm illerde aynı anda başlanmalı; Çünkü maalesef yerel önlemler alarak salgını kontrol altına alma sürecini geride bıraktık. Alınacak tüm tedbirler Türkiye’nin her yerinde uygulanmalıdır. Esnek çalışmaya, çevrimiçi çalışmaya uyum sağlamalıyız. “Böyle olduğunda işler böyle olur” diye bir bahane geliştirmemeliyiz. Bu bir zorunluluk. Toplu taşıma araçlarında insanları bir araya sıkıştırmak kesinlikle kirlenme riskini artıracaktır. Türkiye’de toplu taşımanın iş yeri açısından daha büyük bir risk taşıdığını düşünüyorum “dedi.

“EN BÜYÜK FAKTÖR SÜPER BULAŞICI”

Süper bulaşıcı etkenlere dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, “Bu hastalıkta ‘süper bulaşıcı’ diye bir tanımla karşılaştık. Bu vakaların katlanarak artmasına neden olan en büyük faktör süper bulaşıcıdır. Hastalananların çoğu hastalığa hiç bulaşmaz, bazıları 1-2 kişiyi enfekte eder ve bazıları yüzlerce insanı enfekte edebilir. Bunu önlemenin en etkili yolu toplantı sayısını sınırlandırmaktır. Sınırlı sayıda kişiyi o düğüne götürmüş olsaydın, 35 kişi yerine 5 kişi hasta olurdu. “Süper bulaşıcı bulmanın yolu hasta bulduğun kişiden ve eğer birçok kişi onu aynı yerden satın almışsa, O vericiyi orada bulup izole etmemiz gerekiyor. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı