SiyasetSon Dakika Haberleri

Oğlunun Burhan Kuzu’nun cinayet iddialarına cevabı: Sitokin Fırtınası’na iki kez maruz kaldıktan sonra kurtarılamadı

Eski AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun koronavirüs nedeniyle aniden ölmesi bazı komplo teorisyenlerini harekete geçirdi. Kuzu’nun bir cinayet kurbanı olabileceği iddialarına oğlu Süleyman Kuzu, “Koronavirüse yakalandı. Tedavi sürecini yakından takip ettik. Sitokin Fırtınasına iki kez maruz kaldıktan sonra kurtarılamadı.”

AK Parti’nin eski İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu 1 Kasım’da hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastaneden koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Bakırköy Adliyesi’nde uyuşturucu davasını etkilemeye çalıştığı iddiasıyla soruşturma açılan Kuzu’nun ölümünden sonra COVID tedavisi gördüğü öğrenildi. ‘Aslında koronavirüsten ölmedi’ iddiaları dolaşmaya başladı. Sosyal medyada oldukça aktif olan ancak koronavirüse yakalandığını açıklamayan Burhan Kuzu’nun cinayet kurbanı olabileceği iddiaları yapılmıştı. Hürriyet gazetesinden Musa Kesler, bu iddiaları oğlu Süleyman Kuzu’ya sordu. Süleyman Kuzu (32), “Babam 17 Ekim’de hastalandı, ateşi yükseldi. Bana ‘Oğlum, bir an önce test yaptıracağım’ dedi. Hastaneye gitti, tetkikler yapıldı, pozitif çıktı, ateşi yükseldi, birkaç gün tedavi edildiler.Daha sonra kan değerleri düşmeye başladı ve vücudu yanıt vermedi ilaçlar.

“SİTOKİN FIRTINA DİYORLAR”

Doktorlar ‘Cytokine Storm’ adlı bir durumdan bahsetti. Sağlam hücrelere karşı bağışıklık sisteminin saldırısı şeklinde. Bu her hastada olmaz. Bazen kan değerleri düzeldi. İyileşmeye başladı. Ancak ‘Sitokin Fırtınası’ ikinci kez başladığında tüm değerleri alt üst oldu. Kan değerleri düştü, maalesef kurtarılamadı.

“SÜRECİ YAKIN TAKİP ETTİK”

Süreci ilk günden itibaren yakından takip ettik. Durumu kötüleşmeden telefonda da konuşabilirdik. Babamın tedavi gördüğü hastane en çok güvendiğimiz hastanedir. Bu yüzden oraya çoktan gittik. Babamın hastalık süreçleri gözümüzün önünde gerçekleşti. Her işlemden haberdar olduk. Her şeyi yakından takip ettik. Bu konudaki tüm iddialar temelsizdir. Değeri yok.

“BABAMIN HASTA OLDUĞU DUYURUSUNA GELMEDİ”

Olayın heyecanı ve üzüntüsü içinde babamın hasta olduğunu söylemek aklımıza gelmedi. Neyse, hemen duyurma zorunluluğu yok. İnsan kendi dertlerine düşer. O kadar acelede böyle bir şey akla gelmedi. Her gün hastaneye gittik ama babamı göremedik. Bu da gizli bir durum değildi, ama o zaman bunu duyurmayı veya paylaşmayı düşünmedik. Her neyse, babam “Gerek yok oğlum” diyerek dinlenmek istemedi.

“HERKES FOTOĞRAF ÇEKMEK İSTİYOR”

Bahçelievler’deki evinde öldürülen Fatma Mavi isimli kadınla çekilen Burhan Kuzu’nun fotoğrafları da iddiaları alevlendirdi. Süleyman Kuzu bu durumu şu şekilde değerlendirdi: “Babam herkesle fotoğraf çekebilir. Politikacıydı. Partili ve vatandaşlar da fotoğraf çektirmek istedi. Diğer partilerin üyeleri bile … Tüm politikacılar alabilir … herkesle resimler. Onunla gelen biri. ” Hiçbir politikacı “Sen kimsin, neden fotoğraf çekmek istiyorsun?” Diye sormaz. Bu nedenle, bu tür fotoğraflardan bir çıkarım yapmak veya bir anlam çıkarmak doğru olmaz.

“SİTOKİN FIRTINA NEDİR?

Koronavirüs ile mücadelede, “bağışıklık sisteminin dosttan düşmana döndüğü an” olarak adlandırılan “sitokin fırtınası”, yıkıcı hasar ve ölümde artışa neden oluyor. Tedaviye rağmen inatçı ateş, akciğer hasarının artması ve laboratuvar değerlerinde bozulma olması durumunda “sitokin fırtınası” tanısı konur. Çoğunlukla viral enfeksiyonlar sonucu gelişen bu resimde, sitokin aşırı ve kontrolsüz bir şekilde salındığında etrafındakileri yok eder ve sağlam hücreleri öldürür. Bağışıklık sistemi kendi dokularını yok etmeye başlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı