DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Ocak ayından bu yana aşılanan 15 milyon kişiden yalnızca 2.500’ü korona hastalığına yakalandı.

Ocak ayından itibaren Türkiye’de vatandaşlara uygulanan koronaylı Sinovac aşısı ile mücadele kapsamında ilk çalışma tamamlandı. Ülkede 15 milyon kişinin aşı olduğu tespit edilirken, sadece 2 bin 500’ü koronaya yakalandı. Hastalığa sahip olanlar arasında yoğun bakıma ihtiyaç duyanlar neredeyse yok.

Koronavirüs salgınının ardından ülkeye ilk ulaşan ve 14 Ocak’ta vatandaşlara uygulanmaya başlanan Sinovac aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın ilk çalışması tamamlandı. Ocak ayından beri kullanılan Sinovac aşısı ile ilgili ilk çalışma tamamlandı. 15 milyon aşılamada sadece 2.500 kişide koronavirüs olduğu tespit edildi.

Ciddi bir takip sürecinden geçiyorlar

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Sema Kultufan Turan, aşılamanın başladığı günden bu yana Sağlık Bakanlığı’nın ciddi bir takip süreci başlattığını söyledi.

YOĞUN BAKIM İHTİYACI AZALTILDI

Bu takip çalışmasının verilerine göre virüse yakalanan aşı olan kişi sayısı yaklaşık 2.500 kişi oldu. Bu insanlar arasında hastaneye yatış veya yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar azdır. 65 yaş ve üstü grupta aşılama başlamadan önce yoğun bakım ihtiyacı yüzde 18 civarında iken, aşılama sonrası bu rakam yüzde 10’un altına düştü.

AŞI SİPARİŞİ 55 YAŞINDA

Aşı dönüşü 55 yaşını doldurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla aşı programında yeni bir aşamaya geçiyoruz. Aşıların 55 yaşını geçme vakti geldi. Vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşılama programımız tedarik koşullarına göre kararlılıkla devam edecek. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı