DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Normalleşme için geri sayım başladı! Sınır 35 bin olacak, güncel rakamlara göre en şanslı iller Hakkari ve Şırnak.

1 Mart itibarıyla normalleşme için ilk adım atılıyor. Kriterlere göre 100 binde 10’dan az vakanın görüldüğü iller düşük, 11-35 orta riskli olarak değerlendirilecek. Düşük ve orta riskli illerde ilk normalleşme başlayacak. Güncel rakamlara göre normalleşmenin başlayacağı ilk iller Hakkari ve Şırnak olacak.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler vaka ve ölüm sayısında belli bir düşüşe neden oldu. Son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzayan kısıtlama süresinin kademeli olarak sona ereceğinin müjdesini verdi.

NORMALİZASYON 1 MART’TA BAŞLIYOR

Buna göre 1 Mart itibarıyla tüm şehirler kendi vakalarına, ölümlerine, hastanede doluluk oranlarına ve aşılama uygulamalarına göre normalleşebilecek. İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere dört risk seviyesine göre genişletilecek veya genişletilecektir.

“YÜZ BİNİNDE 35’E KADAR İLLERDE KONTROLLÜ AÇILIŞ”

Hürriyet’in haberine göre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, beklenen günle ilgili olarak, “Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık. Yüz binde 10’dan az vakanın olduğu illerde insanlar açılmaya başlayacak. kendi önlemlerini uygulamaya devam eden ve hijyen kurallarına uyan. Ancak illerde yüzbinde 35’e kadar. ”Kontrollü açılış yapılacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerindeki vilayetlerin açılması şimdilik zor görünüyor.

NORMALLEŞME VE SİRNAK’A EN YAKIN HAK

Yüzbinde 10’dan az vaka görülen iller 1 Mart’tan itibaren normalleşmeye başlayacak. Hakkari (3.21) ve Şırnak (3.91) bu illerin başında geliyor. Turan, “Hakkari, Şırnak gibi yüz binde 10’dan az vaka olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak açılabilir. Ancak yakından takip edilecek. 14’ten sonra vaka sayısı artarsa günler takip ediliyor, bu iller yine kapatılacak “dedi.

RENKLERE GÖRE, KADEMELERE GÖRE

Bakan Koca, konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve vaka sayısına göre risk hesaplamalarının belirleneceğini söyledi. Bu kriterler şöyle olacaktır: Düşük risk (Mavi): 100.000’de 10’dan az vakanın olduğu iller Orta riskli iller (Sarı): 100.000’de 11-35 vakanın olduğu iller Yüksek risk (Turuncu): 100.000’de 36-100 vaka olan iller Çok yüksek risk (Kırmızı): Yüz binde 100’den fazla vakanın görüldüğü iller.

KARADENİZ ALARM VERİYOR

Son haritaya göre en fazla vakanın görüldüğü ilk 5 il Karadeniz’de bulunuyor. Ordu’da her 100 bin kişiden 228’inde virüs tespit edildi. Ordu’yu Giresun (217,51), Trabzon (207,54), Samsun (102,94) ve Rize (200,08) izledi. En riskli il olan Ordu’da Valilik dün yaptığı açıklamada, ziyaret ziyaretleri, taziye ziyaretleri ve günleri gibi sosyal faaliyetlere izin verilmeyeceğini duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı