Siyaset

Mustafa Yeneroğlu, Erdoğan Yüzünden AK Parti’den İstifa Etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini söylediği AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa etti.

İstanbul’daki AK Parti Milletvekili, Merkez Parti Karar Kurulu (MKYK) İcra Kurulu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, partisinin istifa ettiğini açıkladı. Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını arayacağını açıkladı.

Yeneroğlu istifasını şu sözlerle açıkladı:

“Doğru bildiğim her şeyi halkla paylaştım. 7 Haziran 2015 seçimleriyle cumhurbaşkanının daveti üzerine siyasete girdim.

Geldiğim ana kadar, partimin politikalarında 2-3 yıl çok fazla rahatsızlık yaşadığım ve ihlaller açısından demokratik kurumların zararları gibi rahatsızlıklar yaşadığım konusunda birçok konuda kamuoyuyla paylaşmıştım. insan haklarından. “Hesapla” gibi yaklaşımlar geliştirdim. Ama bu çizgimi bozmadı. Beni zorlamadıklarından değil. Türkiye’de demokratikleşme sürecinde karşı karşıya olduğumuz iniş aşamasındaydı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 18 Ağustos seçimlerinden sonra MKYK’ya üyelik için teşekkür etti. Bu süreç aynı zamanda Türkiye’nin önündeki kaldırma noktalarının ortasında ve eleştirilerimi halkla paylaştığım insan hakları ihlallerini reddetti. Son iki MKYK toplantımıza katılmadı, çünkü bu rahatsızlıklar artık cevap vermiyor ve iyileşme umudum yok. 28 Ekim’de MKYK’yı bıraktım. Son günlerde arkadaşlarımla değerlendirme yaptım, grubumuzun genel sekreterini merkeze davet ettiler. Bir röportaj yaptım ve bu röportajda düşüncelerimi paylaştım.

Cumhurbaşkanı, partiden ayrılması gerektiği görüşünü dile getirdi. “

ERDOĞAN, “Gitmek İstiyorum” dedi

recep tayyip erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yapılan bir toplantıda, “Sn. Gül partimizin kurucularından biri değil fena değil. Partinin başkanlığı sonrasında bile üye olmadı. Ahmet Bey (Ahmet Davutoğlu) eski başbakan “ve ben MKYK dostlarımızın yaptığı takası anlamıyorum” dedi.

MUSTAFA YENEROĞLU KİMDİR?
Mustafa Yeneroğlu, 1975 yılında Bayburt’ta doğdu. 1976’da kendisi ve ailesi Almanya’nın Köln kentine yerleşti. Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu, İzmir, 9 Eylül Üniversite Hukuk Fakültesinin eşdeğeri aldı. 1987’den beri yurtdışında sivil toplum faaliyetlerine aktif olarak katılmaktadır. Türk Vatandaşları ve Yurtdışındaki Göreceli Topluluklar (YTB) Danışma Kurulu Başkanlığı ve Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. Perspektif ve Sabah Ülkesi dergilerini yönetti. IGMG Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 2015 parlamento genel seçimlerinde AKP İstanbul milletvekili seçildi. 2015-2017 yılları arasında Göç Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca 26’ncı yasama döneminin birinci ve ikinci yasama yılında TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Aralık 2017 itibariyle, TBMM Anayasa Komisyonu Türk Grubu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesidir.

Almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babası.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı