Kamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Mülakat halka açık atamalarda sona eriyor! Randevular sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacaktır.

İnsan Hakları Eylem Planına göre, görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında kamu dairesine yapılacak ilk atamalarda mülakatlar iptal edilecek, atamalar sadece merkezin sonuçlarına göre yapılacaktır. muayene. Görüşmenin kaldırılmasıyla iltimas tartışmaları engellenecektir.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı ile kamu sektöründe önemli değişiklikler planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında kamu hizmetine yapılacak ilk atamalarda görüşmeler iptal edilecek ve atamalar sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacaktır. Bu sayede çok uzun süren görüşmelerin neden olduğu sorunlar ve bu konuda yaşanan sorunlar ortadan kalkmış olacaktır.

AYNI KONULARLA İLGİLİ FARKLI KARARLAR SONA ERECEK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgüt mensuplarının yargıdan çıkarılmasının ardından daha etkin çalışmaya başlayan mahkemeler, zaman zaman tartışmalara konu oldu. Bu durum vatandaşların adalete olan güven duygusunu sarsıyordu. Adalet Bakanlığı bunu önlemek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda yüksek mahkemelerin ilgili dairelerinin katılımıyla düzenli toplantılar yapılacaktır. Toplantılarda mahkemelerin aynı konularda farklı kararlar almasını önlemek için yapılacak değerlendirmelere göre işlem yapılacaktır.

KAMU DAHA ‘DÜŞÜNÜLECEK’

Bunların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları, tedbirsiz ve dikkatsiz davranışlar sonucu insan hayatının zarar görmemesi için düzenleyici, denetleyici ve yürütme mercii olarak her türlü tedbiri titizlikle alacak ve uygulanmasını takip edecektir. Başka bir mesleği icra eden kişilerin avukatlık stajı yapması da mümkün olacaktır. Kamu avukatlarının çalışma esasları ve özlük hakları iyileştirilecektir.

HASSASİYET ARTIRILACAK

Ayrıca toplumun insan haklarına duyarlılığını artırmak için din görevlilerine temel insan hakları eğitimi verilecek. Mahalli idareciler ve üst düzey kamu idarecilerinin insan hakları duyarlılığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır. İstanbul Havalimanı’nda adli hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla başlatılan 7/24 adliye uygulaması, hava ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu diğer havalimanlarında yaygınlaştırılacak. Gazetelere göre Türkiye’nin İstanbul havalimanlarında yolcu trafiğinin yoğunlaşmasının ardından Ankara ve Antalya gibi büyükşehirlerde önümüzdeki dönem faaliyetleri hayata geçirilecek. Dünyada bir ilk olan uygulama sayesinde vatandaşların işleri kısa sürede çözülebiliyor. Mahkemeler, havaalanında işlenen suçlar için soruşturma ve para cezası verir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı