DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Koronavirüs ilacını bulan Alman şirketi Formycon, Türk bilim adamı Prof.Dr.İbrahim Benter yöntemini kullandı

BioNTech’in kurucuları, koronavirüs aşısını bulan Özlem Türeci ve Prof.Dr.Uğur Şahin’in ardından bir başka Türk koronavirüse çare oldu. Alman Formycon şirketi koronavirüs ilacını bulduğunu açıklayan Prof.Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği yöntemi kullandı.

Almanya’da yaşayan koronavirüs aşısı profesörü. Dr.Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin yaptığı keşif tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.Tüm dünyanın beğenisini kazanan çalışmanın ardından koronavirüs ilacından müjdeli bir haber geldi. Almanya, koronavirüs ilacını bulduğunu açıkladı.

PROF. DR. BENTER YÖNTEMİ KULLANILIR

Açıklama heyecan uyandırırken, eserin üzerine bir kez daha Türk pulu damga vurdu. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Almanlar Prof.Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği yöntemle koronavirüs ilacını geliştirdi. Alman firmasından yapılan açıklamaya göre yeni ilaç, sadece koronavirüse değil, ACE2 proteinine bağlanarak vücuda giren tüm korona tipi virüslere de kapıyı kapatıyor. İlacın gerekli testler ve onay süreçlerinden geçtikten sonra 2022 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

İLAÇ MUTASYONDA VİRÜSE KARŞI ETKİLİDİR

Geliştirilen ilaç, hücrelere bu virüs bulaşmasını tamamen engellemekte ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanmaktadır. İlaç, koronavirüslere etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkilidir. Bir anlamda koronavirüsün geliş kapılarını kapatıyor. İlacın, virüsün mutasyona uğramış versiyonuna karşı da etkili olduğu açıklandı. Formycon CEO’su Carsten Brockmeyer, ARD televizyon bülteni ‘Tagesschau’ya şu anda hastaneye kaldırılan kişilerin bir tedavi seçeneği olduğunu söyledi.

“GELECEK KORONAVİRÜS ÇIKIŞLARI BU ŞEKİLDE ÖNLENECEK”

İlacın bu aşamada çözüm olduğunu belirten Brockmeyer, “Antikorlar SARS CoV-2 virüsünün yüzeyinde çok spesifik bölgelere yönlendirilir. Ancak virüsün küçük bir mutasyonu onları etkisiz hale getirmek için yeterlidir. Bu ilaç ile , virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. “Ayrıca mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki koronavirüs salgınları bu şekilde önlenecek “dedi.

ERKEN TARİH 2022

İlacı geliştiren firma, ABD ilaç onay merkezi ve Avrupa Birliği onay merkezi ile iletişime geçtiklerini ve sürecin hızlı onay için yürütüldüğünü duyurdu. Ancak en hızlı onay bile ilacı ancak 2022’nin başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

“AŞI ZATEN YILLAR SÜRECEK”

ARD’ler, “O zaman çok geç olmaz mı?” Brochmeyer, “Dünya nüfusunun yüzde 50 ila 60’ının aşılanması zaten yıllar alacak. 10 yıl sonra bile aşı yaptırmamış milyonlarca insan olacak, aşılansa bile milyonlar olacak. Virüs tehdidinin çoğu ortadan kalkıyor “diye yanıt verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı