SağlıkSon Dakika Haberleri

Koronavirüs aşısı yaptıran kişi enfekte olur mu?

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Daire Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof.Dr.Mustafa Kemal Çelen, koronavirüs aşısı olanların taşıyıcı olamayacağını açıkladı.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Daire Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof.Dr.Mustafa Kemal Çelen, aşı tartışmalarının gündemde olduğu bu günlerde insanların kafasını karıştıran birçok konu olduğuna işaret etti.

Aşıların taşıyıcı olup olmayacağı ve bağışıklık gelişse bile virüsü bulaştırıp geçirmeyeceği sorusunun en çok merak edilen konular arasında yer aldığını belirtmek. Dr. Çelen, kişi aşı ile korunursa taşıyıcı kalitesinin kaybolacağını söyledi.

Virüslerin temel hücre içi mikroorganizmalar olduğunu vurgulayan Prof. aşı, hücreye giremediği için çoğalamayacak ve taşıyıcı bir özellik olmayacak.Tabii ki sosyal mesafe ve maskelerin mevcut kurallara uygun şekilde kullanılmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aşılama sonrası bağışıklık gelişti, sorun olmayacak. “dedi.

‘Ya sürü bağışıklığı ya da aşılama’

Salgının iki şekilde sona erebileceğini kaydeden Prof. Bu aşılama oranının zinciri kıracağını ifade eden Prof. Dr. Çelen, “Gündemimizdeki aşılar ve gündemimizdeki aşılar ile pandeminin sonuna gelmiş olacağımızı söyleyebiliriz. Etkili bağışıklık elde edebilirsiniz. Aşılama ile ve yüzde 60 aşı yaparsanız bu çok etkili olur ve zinciri kırar. Bu anlamda aşı bizim için son derece önemlidir. Bu aşılama kapsamında etkinlik ve güvenilirlik verileri çok önemlidir. “

‘DOMUZ GRİBİ OUTBREAK’U DA AŞIYLA ÖNLENMİŞTİR’

Aşılamanın ön planda olduğu bu günlerde bilimsel verilere bakılması gerektiğini belirten Prof. Çelen, “10 yıl önce bir domuz gribi salgını vardı ve Meksika’da başlayan, tüm Avrupa ve Amerika’yı etkileyen bir salgın oldu. Enfeksiyon oranı Covid-19 kadar yüksek değildi ve ölüm oranı yüksek değildi. Ancak aşı eklendiğinde dünyanın her yerinde aşılama başladı ve birçok kişi aşı oldu. “Çünkü bu hastalık şiddetli olabilir. Yoğun bakım ünitelerinde çok sayıda hastamız var ve en önemlisi aşı ile bulaşma zincirini kırmanız son derece önemli. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı