DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Koronavirüs aşısı ne zaman başlayacak, aşı ne kadar sürecek? Bilim Kurulu üyesi cevapladı

Aşılama ne zaman başlayacak, aşı sonrası süreç nasıl işleyecek, koronavirüs aşısı ne kadar sürecek? Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz milyonlarca kişinin merak ettiği soruları yanıtladı. Aşıya 14 günlük testin ardından sertifika verileceğini belirten Kayıpmaz, aşılama sürecinin daha sonra başlayacağını belirtti.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Çin’den getirilen inaktif koronavirüs aşılarının TİTCK laboratuvarlarında 14 gün boyunca pek çok testten geçeceğini söyledi.

Aşılama ne zaman başlayacak?

AŞI SONRASI SÜREÇ NASIL OLACAK?

Aşılama başladıktan sonra aşılanan kişide antikorların oluşmaya başladığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Yok olmuyor, “Aslında aşılar başladıktan sonra antikorlar oluşmaya başlıyor. Ancak bu aşı ile ilgili dünyada saygın bir tıp dergisinde yayınlanan Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarının sonuçlarına göre rapor ediliyor. Aşının ikinci dozundan 14 ila 28 gün sonra istenen antikor düzeyine ulaşıldığını söylüyor. “İlk aşı size uygulandı ve yaklaşık 6 hafta sonra istenen antikor düzeyine ulaşacağımızı tahmin edebiliriz.”

AŞI NE KADAR KORUYACAK?

Aşılamadan sonra en az 6 ay dokunulmazlık beklediklerini belirten Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, “En az 6 ay korumasını bekliyoruz. Ama şu anda bu bir beklenti seviyesinde. Buna gerek yok. rutin alerji testi. Bununla birlikte, daha önce inaktive edilmiş bir virüs aşısı vurulmuş ve bir alerjik reaksiyon gelişmiştir veya aşı ile ilgili çok az sayıda komplikasyon gelişmiştir. “Rutin bir antikor testi veya alerji testine gerek yoktur. aşılamadan önce “dedi.

AŞILAMA SONRASI ‘MASKE’ UYARISI

Aşılama sonrası toplum dokunulmazlığı seviyesine ulaşılıncaya kadar maske, mesafe ve temizlik önlemlerinin tekrar dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Kayıpmaz, “Aşılama sonrası birinci ve ikinci dozlardan sonra yine temkinli hayatımıza devam etmeliyiz. Bir düşünceye düşmemeliyiz, çünkü aşılananlar ve hastalık vesilesiyle toplumdaki bağışıklık belli bir düzeyin üzerine çıkıncaya kadar hayatımıza dikkatle devam edeceğiz.Aşılar ne sağlayacak? Bu nedenle, Sevdiklerimiz ve kendimiz için bu hastalığı hafif bir şekilde atlatmak için aşı büyük önem taşıyor ”dedi. Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, bu 14 günlük test süresinden sonra aşıların onaylanması halinde aşının ‘Seri Yayın Sertifikası’ verilerek verileceğini belirtti. Kayıpmaz, daha önceki incelemeler ışığında inaktif olan bu koronavirüs aşısının, aşılamadan 28 gün sonra istenilen düzeyde antikor ürettiğini kaydetti.

SERTİFİKA VERİLECEK VE 14 GÜN SONUNDA AŞI UYGULAMASINA BAŞLAYACAK

Koronavirüs aşıları ile ilgili çalışmalar, Türkiye’de yapılan 28 günlük süreçte optimum inaktif sonuç veren antikorlar oluşturduğunu, Bilim Kurulu Doç. Afshar Emre kayıp değil, “Aşılar ülkemize geldi ve Türkiye İlaç ve Tıp Kurumu (TİTCK) cihazı uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarlarda çalışılmaya başlandı. Gelen her belirli sayı partide alınan numune incelemelerine tabi tutulur. Yaklaşık 14 -günlük; fizikokimyasal, biyokimyasal, immünokimyasal çalışmalar Aynı zamanda aşılar üzerinde sterilite ve akut toksisite çalışmaları yapılır. 14 gün sonra standartlara uygun olduğu tespit edilirse ‘Seri Yayın Sertifikası’ verildikten sonra aşılara başlanır.Bu noktada daha önceki Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında daha yüksek antikor cevabı sağlama açısından 28 günlük aralığın uygun olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmalardaki olumlu sonuçlar dikkate alınarak, iki aşı dozu arasında 28 günlük bir süre uygulanmasına karar verildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı