DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Koronavirüs aşısı hakkında ilk kez duyuruldu

Fransa’da yapılan bir araştırma, Çin’in Wuhan kentinde bir yıl önce ortaya çıkan ve dünya çapında 56 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs için aşı haberlerine dikkat çekti. Ortalama iki ayda Covid-19’a karşı üretilen antikorların erkeklerde kadınlara göre çok daha hızlı azaldığı ortaya çıktı. Bilim adamları, bu durum nedeniyle erkeklerin kadınlara göre daha sık aşılanması gerekebileceğini belirterek, aşı üreticilerinin Covid-19’un cinsiyetler arası farklı etkilerini dikkate almaları gerektiğini belirtti.

ERKEKLERİN SAHİP OLDUĞU ANTİKORLAR 2 AY SONRA HIZLI DÜŞÜYOR

Fransa’da yapılan yeni bir çalışmada, yeni tip corona virüsün kadınlarda ve erkeklerde farklı ilerlediğine dair kanıtlara yeni bulgular eklendi. Strasbourg Üniversitesi 6 aydır kuruma bağlı hastanelerde çalışan 308 corona virüs hastasını değerlendirdi. Testler, Covid-19 tüketen erkek hastaların antikor düzeylerinin kadın hastalara göre 2 ay sonra önemli ölçüde düştüğünü ortaya koydu.

Ancak Fransız bilim adamları, erkeklerde 172 gün sonra antikor düzeylerindeki düşüşün yaş ve kilo gibi faktörlerden bağımsız olarak önemli bir gösterge olduğunu açıkladı. Bu nedenle aşıların iki cinsiyete göre farklı yaklaşımlar benimsemesi gerektiği belirtildi.

FARKLI CİNSİYETLER ÜZERİNDEKİ AŞI BAŞARISINI ETKİLEYEBİLİR

Üniversitenin Viroloji Bölümü başkanı Samira Fafi-Kremer, “Diğer araştırmalar, Covid-19’un erkeklerde daha şiddetli olduğunu ve kadınlarda ölüm riskinin iki kat daha yüksek olduğunu gösterdi” dedi. “Kadınlarda antikor yanıtı daha sonra ortaya çıksa da gelecekte seviyesini istikrarlı bir şekilde korumaya devam ediyor. Bunun iki cinsiyetin Covid-19’a karşı bağışıklık süresinde ve aşıların korunmasında önemli bir fark yaratabileceğini düşünüyoruz.”

Araştırmanın diğer yazarlarından biri olan Pasteur Enstitüsü’nden Olivier Shwartz, hastaların antikor seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar hızlı ortaya çıktıklarını belirtti. Shwartz, “Daha yüksek antikor seviyelerine sahip erkeklerde daha hızlı bir düşüş gördük. Ancak, tam olarak nedenini açıklamıyoruz” dedi.

ERKEKLERDE DAHA YAYGIN AŞILAR ANLAMINA GELİR

Johns Hopkins Üniversitesi Kadın Sağlığı Bölümü’nden Dr. Sabra Klein, aşı geliştiricilerinin kadın ve erkeklerde zamanla değişen bağışıklık tepkisini karşılaştırarak analiz etmesi gerektiğini belirtti.

Klein, “Erkeklerde antikor seviyelerindeki düşüş kadınlardan daha hızlı düşüyorsa, bu onların kadınlardan daha sık aşılanmaları anlamına gelebilir” dedi.

SADECE BAĞIŞIKLIKTA ANTİKORLAR ROL OYNAMIYOR

Öte yandan corona virüsünün bağışıklığına kadar sürdüğüne dair bilimsel kanıtlar hala oldukça yetersiz. Antikorlar, vücut virüsle karşılaştıktan sonra beyaz kan hücreleri tarafından üretilir ve Covid-19 ile tekrar karşılaştığında vücudun korunmasında rol oynar. Ancak uzmanlar, korona virüsüne karşı bağışıklıktaki tek unsurun antikorlar olmadığını belirtiyor. NTV’de yer alan habere göre, bu ayın başlarında yapılan antikorların aksine, beyaz kan hücrelerinin ürettiği T hücrelerinin enfeksiyondan 6 ay sonra bile hastalıkla savaşmaya devam ettiğini açıkladı.

BİONTECH’İN KURUCU ORTAĞI ŞAHİN: AŞI HER YIL TEKRARLANABİLİR

BioNTech’in koruyucu ortağı Uğur Şahin konuyla ilgili geçen hafta Guardian’a yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar korona virüse karşı kazanılan bağışıklık süresi hakkında sadece dolaylı ipuçlarımız var. En az bir yıl güvende olabileceğimizi tahmin edebiliyorum ama Covid-19 aşılarının her yıl yenilenmesi gerekebileceğini göz ardı edemeyiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı