DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Korona tedavisinde çığır açan araştırma! Herkesin evinde aspirin virüsün düşmanıdır

BD’den bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışma, erişimi kolay ve ucuz Aspirin ilacının hastaneye kaldırılan yeni tip koronavirüs hastalarında ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 azalttığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kanı inceltici etkisi olan ilacın ana ölüm nedenlerinden biri olan kanın pıhtılaşmasını engellediğini söyledi.
Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ölüm ve vaka sayıları her geçen gün artıyor. Ancak insanları Kovid-19’a karşı iyileştirebilecek veya koruyabilecek ilaç veya etkili aşılar hâlâ yok. ABD’li bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, erişimi kolay ve ucuz Aspirin ilacının hastaneye kaldırılan yeni tip koronavirüste ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 azalttığını ortaya koydu. İlacın koronavirüs hastalarının tedavisinde yardımcı olabileceğini yaygın olarak açıkladı.

ERİŞİMİ KOLAY VE UCUZ

Aspirin, soğuk algınlığından romatizmaya, karın ağrısından kalp hastalığı tedavilerine kadar geniş bir kullanım oranlarına sahiptir. İlaç ayrıca dünyanın birçok yerinde mevcuttur ve çok ucuzdur.

412 HASTA MUAYENE

Araştırmacılar, çalışmaları kapsamında 412 Kovid-19 hastasını inceledi. Hastaların dörtte birine yatışlarının ilk gününden itibaren günlük 80 miligram aspirin verildi.

ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 47 AZALTILDI

“Anesthesia and Analgesia” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre aspirin verilen hastaların diğerlerine göre yüzde 43 daha az yoğun bakıma alındığı ve yüzde 40 daha az ventilatöre ihtiyaç duyduğu belirtildi. orana göre azaldığını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı