Ekonomi

KKTC yerli otomobil ‘Günseli’ Türkiye’de! Yayınlandı

Kuzey Kıbrıs’ın yerli otomobili Günseli, Türkiye’ye gelerek görücüye çıktı. MÜSİAD Expo 2020’de sergilenen ve test edilen Günsel, ziyaretçilerden tam not aldı. İrfan Suat Günsel “Akü maliyetleri nedeniyle içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet etmek mümkün değil. Elektrikli araç sınıfında en düşük fiyata Günsel’in sahip olacağını söyleyebiliriz. Elektrikli araç fiyatları arasında yer almayı hedefliyoruz. içten yanmalı araç fiyatları ile. ” açıklamada bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 100’den fazla Türk mühendis ve tasarımcının 1,2 milyon saat emekle ürettiği Günsel MÜSİAD Expo 2020 Fuarı’nda sergileniyor.

Prototip modelinde alüminyum şasinin kullanıldığı Günsel B9’un gövdesi tamamen karbondan yapılmıştır. Böylelikle Günsel’in daha hafif olan performansı da arttı.

Maksimum 170 kilometre hıza ulaşan Günsel, 250 Nm tork üretiyor. Yaklaşık 187 beygir gücünde 140 kW üreten bir elektrik motoru ile 350 kilometrelik bir menzile ulaşılabilir.

PROF. DR. İRFAN GÜNSEL: SERİ ÜRETİME BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “KKTC Günseli’de 1 yıl seri üretime başlamayı hedefliyoruz. Sonrasında Türkiye için direksiyonun yan tarafını değiştirmeyi planlıyoruz. Satış yapmak istiyoruz. Öncelikle KKTC’de. 20 bin hedef koyduk. ” dedim..

FİYAT NE OLACAK?

İrfan Suat Günsel “Akü maliyetleri nedeniyle içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet etmek mümkün değil. Elektrikli araç sınıfında en düşük fiyata Günsel’in sahip olacağını söyleyebiliriz. Elektrikli araç fiyatları arasında yer almayı hedefliyoruz. içten yanmalı araç fiyatları ile. ” açıklamada bulundu ..

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı