DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

İstanbul’da normalleştikten sonra ne yapmalı, ne yasak? İşte merak edilen sorunun cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıkladığı normalleşme adımlarının ardından İstanbullular, bugünden itibaren ne yapacaklarını ve ne yapacaklarını en çok merak ediyor. İşte korona risk haritasında yüksek risk kategorisinde yer alan İstanbul’daki normalleşme adımları.

Dün akşam yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüste ‘Yeni Kontrollü Normalleşme Süreci’ kararlarını açıkladı. Buna göre tüm iller; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk olmak üzere dört kategoriye ayrılmıştır. Kısıtlamalar da bu ayrıma göre yeniden şekillendirildi. İstanbul yüksek risk grubuna dahil edilirken, megakentte yaşayanlar, normalleşme kararları verildikten sonra neyin serbest, neyin yasak olduğunu araştırmaya başladı. İşte İstanbulluların merak ettiği sorunun cevabı.

RESTORAN’A NASIL GİDECEĞİZ?

Esnafın aylardır beklediği lokanta ve kafeler belli şartlar altında açıldı. İstanbul’daki yüksek risk grubunda yer alan yerler; Belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında çalışacaktır. Yüzde 50 kapasite sınırlama oranının uygulanacağı yerlerde masa ve koltuk sayısı ile aynı anda bulunabilecek maksimum kişi sayısı belirlenecektir. Bu risk gruplarında yer alan yeme-içme mekanları, 19:00 – 21:00 saatleri arasında paket servis olarak, 21:00 – 24:00 saatleri arasında ise sadece paket servis olarak hizmet verebilecektir. Müşterilerden HES kodu talep edilecektir.

CUMARTESİ KISITLAMASI KALDIRILDI

Riskli illerden biri olan İstanbul’da sadece Pazar günü hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Cumartesi günü herhangi bir kısıtlama olmayacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan sokak kısıtlamasında değişiklik yapıldı.

YAŞ SINIRLAMALARI GENİŞLETİLDİ
İstanbul’da 65 yaş ve üstü 20 yaş altı vatandaşlar için sokağa çıkma yasakları 3 saatten 4 saate çıkarıldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar 10.00-14.00, 20 yaş altı çocuklar ve gençler 14.00-18.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.

DÜĞÜNLER VE DÜĞÜNLER NASIL OLACAK?

Şehirde düğün ve düğün törenleri şeklinde yapılan düğünler; En fazla 50 katılımcı ve 1 saat ile sınırlı olmak üzere kişi başına minimum 8 metrekare tahsis etmek mümkün olacaktır.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE SON DURUM

Milyonlarca insanın merakla beklediği yüz yüze eğitimin İstanbul’da nasıl sürdürüleceği de belli oldu. Türkiye genelinde okul öncesi eğitim, ilkokul, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. İstanbulda; ortaokullar uzaktan eğitime devam edecek; Liselerde yüz yüze sınav yapılabilir.

HAFTA İÇERİSİNDE SOKAK GECESİNDE GECE OLMASI YASAKTIR

İstanbul’da haftanın her günü 21.00-05.00 saatleri arasında dışarı çıkmak yasaktır.

HALI SAHA VE YÜZME HAVUZLARINA GİTMEK YASAKTIR

Bunların dışında halı saha ve yüzme havuzları İstanbul’da kapalı kalacaktır. Genel Kurullar 300 kişiye kadar kapasite ile yapılabilmektedir. Kamu kurumları normal işleyişine ve çalışma saatlerine dönecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı