DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

İngiltere’den virüs mutatlarına sahip yolcular PCR testinde tapılarak Türkiye’ye dahil edildi.

İngiltere’deki yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış türünün görülmesi Dünya Sağlık Örgütü’nü alarma geçirdi. Bu sebeple Londra’dan İstanbul’a Türk Hava Yolları uçağıyla gelen yolcular gece test edildi. Yolcular bir süre evde karantina altında kalacak; süreci çekim ekipleri takip edecek.

Koronavirüs nedeniyle İngiltere, Türkiye’den İngiltere’ye, Danimarka’ya, Hollanda’ya ve Güney Afrika’ya uçuş saatlerinden itibaren yapılan bulaşma hızlarının artması nedeniyle mutasyona uğramış türler geçici olarak durduruldu.

BAKAN AÇIKLADI

Karar üzerine gece açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon riskine yönelik alınan tedbirler kapsamında tüm yolcular test edilecek ve şu anda yolda olan uçuşlar için karantina kuralları uygulanacak. Önlemler tam koordinasyon içinde yürütülüyor. ” ifadeleri kullandı.

125 Yolcuya Test Yapıldı

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından Türk Hava Yolları’na (THY) ait tarifeli uçakla Londra’dan İstanbul’a gelen kabin ekipleri dahil 125 yolcuya İstanbul Havalimanı’nda koronavirüs önlemi uygulandı. Yolcular daha sonra havalimanı içindeki Kovid-19 PCR test alanına götürüldü. Burada sağlık ekipleri tarafından yolculardan örnekler alındı.

TAKİP ETMEK

Londra’dan İstanbul’a gelen yolcuların evlerinde karantina altına alınacağı ve çekim ekipleri tarafından takip edileceği öğrenildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı