DünyaEkonomiFinansSon Dakika Haberleri

HSBC’den dikkat çekici dolar / TL tahmini: tam bir normalleşme ile döviz kuru 6,50’ye düşebilir

Dünyanın en büyük bankalarından İngiliz HSBC bankası, yıl sonu dolar / TL tahminini 7,10 olarak açıkladı. Dev banka, tam bir normalleşme durumunda dolar kurunun 6,50’ye gerileyebileceğini belirtti.

HSBC, 4 aydır düşüş eğiliminde olan dolar kuru için bomba bir tahmin açıkladı. Dev banka, raporunda TL’nin bu yıl dolar karşısında değer kazanmaya devam edeceğini ve yıl sonu dolar / TL tahmininin 7,10 olduğunu yazdı. Banka, “Hükümetin attığı gerekli adımlar ve normalleşme süreci ile dolar kurunun 6,50 TL seviyesine düşebileceği” görüşünü de paylaştı.

YABANCILARIN TL’YE FAİZ ARTTI

Taktik açıdan bakıldığında Türk Lirası’nın daha da fazla prim yapmasına imkan olduğuna dikkat çeken banka, yabancı yatırımcıların Türk lirasına ilgisinin özellikle var olan bir ortamda canlandığını belirtti. bir risk iştahı, dolarizasyonun tersine dönebilir ve Türk lirası desteklenebilir.

ENFLASYON 2021 YILININ İLK BÖLÜMÜNDE YÜKSELECEK

Aralık ayında kaydedilen enflasyonun, döviz kurunun bir önceki döneme ait kümülatif etkisinin ve Eylül-Ekim dönemine kadar devam eden genişletici para politikasının bir yansıması olduğunu kaydeden Banka, enflasyonun yılın ilk yarısında artmaya devam edeceğini öngördü. 2021. Yıl sonu dolar / TL tahmininin 7,10 olduğuna dikkat çeken banka, tam bir normalleşmenin döviz kurunu 6,50’ye getirebileceğine işaret etti.

Kasım’da 8.58 dolar gördü

Kasım 2020’de dolar Türk lirası karşısında 8,58 TL’ye yükselerek tarihi bir rekora imza attı. Dolar kuru bazı adımlar ve faiz kararlarıyla 7,30 TL’ye geriledi. Teknik analiz çalışmalarında dolar kuru 200 günlük hareketli ortalamanın biraz üzerinde. 2020 yılını 7,44 TL seviyesinden kapatan dolar kurunun 2021’de nasıl bir grafik çizeceği merak ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı