EkonomiKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Halkbank, esnaf ve sanatkârlara kredilerinde yüzde 100’e varan faiz indirimi uygulayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla açıklanan karara göre Halkbank, esnaf ve sanatkârlara verilecek kredilerde yüzde 100’e varan faiz indirimi uygulayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Halk Bankası Esnaf ve Sanatkarlar Kurumu Kredi Verme Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasını amaçlayan karar, bankacılık usul ve esasları çerçevesinde 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. Ocak 2021-31 Aralık 2021 dönemi (bu tarih dahil) Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) ile ortak ESKKK ile kefaletsiz kefaletle veya ESKKK bankası ile doğrudan ticaret yoluyla bağlanan ve esnaflara verilecek krediler 1 Ocak 2021 – Aralık arasındaki dönem için 31, 2021 (bu tarihler dahil). kredi faizi z indirimi yapılacaktır.

YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİ

Yok olmak üzere olan geleneksel, kültürel ve sanatsal meslekler (el dokumacılığı, bakır işçiliği, çini, çömlekçilik, sedef kakma ve ahşap oymacılığı, kaşık yapımı, baston yapımı, eyer yapımı, el yazısı, yorgan yapımı, keçe yapımı, nozul ve oltu taş işçiliği, Bakanlıkça kabul edilen “Esnaf Vergisi Muafiyet Belgesine” sahip faal esnaf ve sanatkârlara uygulanacak faiz indirimi ve 2021 yılında kullandırılacak krediler ve Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında ustalık belgesi ve iş kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara kredi başvuru tarihi en az 1 yıldır. Ustalık belgesi ile son 1 yılda ilgili meslekte kendi adına, 2021 yılında yapılacak kredilerin bakiyesi ve önceki yıllarda yapılan kredilerin bakiyesi. Yüzde 100 devredilen krediler için faiz indirimi yapılacaktır. Ticari faaliyetlerini veya vergi yükümlülüklerini son 1 yıl içinde sona erdirenler bu destekten yararlanamayacak.

GENÇ TİCARET VE SANATÇILARA 100 BİN LİRAYA KADAR% 100 FAİZ İNDİRİMİ KREDİSİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Teşkilatı (KOSGEB) tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç;

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamış ve başvuru anında 30 yaşını doldurmamış genç girişimci ve sanatkârlara, projelerini sunmaları halinde 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimi uygulanarak kredi verilebilir. KOSGEB tarafından onaylanan banka. Ayrıca, 2021 yılında kullandırılacak kredilere ve önceki yıllarda bu kapsamda yapılan kredilerden 2021’e aktarılan kredilere yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Bakiyesi 2021’e devredilen 30 bin liraya kadar kullandırılan kredilere yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Kararda istisnai durum ve şartlara ilişkin genel hükümler yer alırken, gelir kayıplarının tespit ve tazminine ilişkin maddeler de belirlendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı