SağlıkSon Dakika Haberleri

Hafta içi ve hafta sonu 21.00-05.00 saatleri arasında kesintisiz devam eden sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile; Yeni bir karar alınana kadar sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00-05.00, Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar kısıtlanacak. Bu bağlamda ilk sokağa çıkma yasağı bu akşam başlıyor. Kısıtlamanın hafta sonu; market, bakkal ve kasaplar 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine “Sokağa Çıkma Yasağı Kısıtlamaları” hakkında genelge gönderildi. Yeni bir karar alınana kadar sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00-05.00, Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar kısıtlanacak. Yeni tedbirler kapsamında ilk sokağa çıkma yasağı bugün 21: 00’de başlayacak ve Çarşamba sabahı 05: 00’da sona erecek.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri ise marketler, bakkallar, kasaplar ve kuruyemişler 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.
Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretimi yapılan fırın / fırın ruhsatlı işyerleri ve bu işletmelerin ekmek bayileri açık olacaktır.

Restoranlar ve restoranlar sadece Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis hizmeti verebilecek.
Sokağa çıkma yasağına uymak için, istisna dışındaki tüm işletmeler hafta içi 20.00’de kapanacak.

Sokağa çıkma yasağının olduğu dönem ve günlerde 65 yaş ve üzeri kişilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

Özel araçla şehirlerarası seyahatler kısıtlı gün ve saatlerde izne tabi olacaktır.
Sokağa çıkma yasağı olan günlerde, genelgede belirtilen zorunlu koşullar haricinde şehirlerarası seyahatler toplu taşıma ile yapılabilir.

Anaokulu ve anaokulu faaliyetlerine ara verildi.
65 yaş ve üstü 20 yaş altı vatandaşların dışarı çıkabilecekleri saat 10.00-16.00 saatleri arasında toplu taşıma kullanmaları yasaktır.

YÜZME HAVUZU VE HAMAM İŞLEMLERİ DURDURULDU

Yüzme havuzu, Hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durduruldu.

AVM girişlerinde çalışanlar ve müşteriler için HES kodu gereklidir.
Her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısı, il / ilçe genel temizlik kurullarının kararı ile ayrı ayrı belirlenecektir.
Gerekli görülmesi halinde kalabalık cadde ve meydanlara aynı anda girebilecek / bulunabilecek kişi sayısı il / ilçe temizlik kurullarınca belirlenecektir.

PAZAR VE FIRINLAR AÇIK OLDUĞUNDA ALIŞVERİŞ YAPILACAK

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri ise market, fırın, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş dükkanları 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üstü ve 20 yaş altı olanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olmak ve araç kullanmamak kaydıyla konutlarına en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş dükkanlarına gidebileceklerdir. (engelli vatandaşlarımız hariç). Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuru meyveler ve online sipariş veren firmalar da eve / adrese satış yapabilecek. Unlu mamuller ve unlu mamuller lisanslı işletmelere ait ekmek dağıtım araçları, sadece market ve manavlara ekmek servisi yapabilecek olup, ekmek dağıtım araçları ile sokaklarda satış yapılmayacaktır.

SOSYAL DESTEK BİRİMLERİ 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK

65 yaş ve üstü vatandaşların temel ihtiyaçlarının sokağa çıkma yasağı dönem ve günlerinde Vefa Sosyal Destek birimleri, Genel Müdürlüğün 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl / İlçe Genel Hijyen Kurulları aracılığıyla karşılanacağına vurgu yapan genelgede Hijyen Yasası. Acil olarak alınacak karar, uygulamada aksamaya neden olmama ve haksız muameleye neden olma, Genel Hijyen Kanunun ilgili maddeleri uyarınca alınan kararlara uymayanlar için idari işlem yapılması ve gerekli adli işlemler Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında. başlangıca transfer.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı