DünyaSon Dakika Haberleri

Gizli görüşmenin detayları ortaya çıktı! Hedef TÜRKİYE

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Türkiye ile Selman arasındaki gizli görüşmeleri hedef aldığı ortaya çıktı. Görüşmede, Türkiye’nin Filistin Doğu Kudüs üzerindeki etkisi ve kırılma odaklı strateji gündemdeydi. Görüşmede, ABD’de Biden yönetimi ve İran’a karşı ortak bir cephe kurulması ve Kaşıkçı cinayetinin etkilerine karşı İsrail’in desteği ele alındı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman arasında Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyısındaki Neom’da yapılan gizli görüşmeye ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Görüşmenin detaylarını İsrail Hayom gazetesine duyuran Suudi yetkililer, gizli görüşmede ABD’de Joe Biden yönetimi ve İran’a karşı ortak bir cephe kurulmasının görüşüldüğünü belirtti. Veliaht Prens’in ABD’deki Kaşıkçı dosyası için İsrail’den destek istediği kaydedildi. Selman Muhammed bin Netanyahu ve Filistin meselesinin Türkiye’nin stratejisi çerçevesinde hedef alınacağı gizli görüşmelerin tartışılacağı söylendi. İkili, Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki etkisini azaltmak için bir planla ele alındığı kaydedildi.

DOĞU KUDÜS PLANI

Rapora göre ikili görüşmelerde Filistin’de daha aktif rol almaktan rahatsız olan Suudi Arabistanlı Türkiye’nin rolü tartışıldı. İsrail, özellikle Türkiye’nin Doğu Kudüs’te Riyad’a giden olayların aktif rolünün kırılmasına sıcak baktığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Doğu Kudüs, Türkiye’nin Suudi destekli hayır kurumlarının faaliyetlerine artan etkiye izin vererek bağışları telafi etmek için ön plana çıktı.

AKSA YÖNETİMİNİ GÖZLEMLENDİ

Görüşmede, El Aksa Camii’nin yönetiminden sorumlu Kudüs İslam Vakfı’na Suudi temsilcilerin teklif edildiği ve İsrail’in bu öneriye destek vereceği belirtildi. Riyad’ın Filistin yönetimine ve Gazze’ye mali yardım sunduğu da kaydedildi.

İRAN’A KARŞI EN ÖNEMLİ İTTİFAK

Türkiye’nin ortak politikalarının yanı sıra yeni ABD Başkanı Joe Biden’e karşı yapılan gizli bir toplantıda yönetim gelişimini de tartıştı. Suud, Biden yönetiminin şu anda İran ile yeni bir nükleer anlaşma hazırladığını düşündüğü ve etkisini azaltmayı amaçladığını belirtti. Görüşmede Riyad’ın İsrail’i İran tehdidine karşı en önemli müttefik olarak gördüğü de kaydedildi.

KASIKÇI DAVASI KORKUSU

Öte yandan Riyad’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Muhammed bin Selman ve diğer Suudi yetkililere yönelik tutuklama emri ve olası yaptırımlar nedeniyle öldürülmesi ile ilgili Biden yönetiminden duyduğu endişeler de görüşmede dile getirildi. Veliaht Prens’in İsrail’in bu konuda ABD’deki nüfuzunu kullanmasını istediği belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı