EkonomiSon Dakika Haberleri

Erik ağırlığı çeyrek altınla yarışıyor: 3 tanesi kilosu 40 bin 800 liraya satılıyor.

Yaz aylarında 4-5 liraya kadar düşen yeşil erik fiyatı artık altınla rekabet ediyor. 50 grama eşdeğer 3 yeşil erik 40 liraya, kilosu 800 liraya satılıyor.
Yeşil erik kilogram başına fiyatı neredeyse çeyrek altının üzerindedir. Sadece birkaç ay önce markette veya marketlerde kilo başına 4-5 liraya satılan yeşil erik mevsiminin ardından şimdi 3 tanesi 40 liraya satılıyor. Yaklaşık 50 gram olan 3’ünün fiyatı 40 lira iken ağırlığı 800 lira.

‘HAMİLE Erik’i OLARAK BİLİNEN

Hamileler en çok satın aldığı için ‘hamile erik’ olarak da bilinen meyve, şu anda sadece insanların özel ihtiyaçlarını karşılıyor. Vatandaşlar il dışından gelerek hamile kadınların yanı sıra ölümcül hastalığı olan kişilerin son dileklerini yerine getirmek için bu erik talep etmektedir. Bu dönemde Latin Amerika ülkelerinde Şili’den getirilen ve fiyatı Türkiye’de yetişen yeşil erik, bunun çok pahalı olduğunu dile getirdi.

“KİMSE AĞIRLIK ALMAZ”

Kış boyunca pahalı bir fiyata bile ihtiyaç duyulan şey için erik yetiştiren manav Emin Özkaya, sattığı ürün hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Özkaya, “Bu erik Şili’den geliyor. İstanbul’dan bazı illere dağıtılıyor. Bu sezon ‘hamile erik’ bilindiği gibi. Bu eriği bu günlerde 15 yıldır saklıyorlar. Türkiye’de bu mevsimde yetişmiyorlar. Çok çünkü yurtdışından geliyor Bunlar birkaç gün önce burada biten normal, yeşil erik, ancak ters bir dönemde fiyatları insanların özel ihtiyaçlarını karşılamak için getirdiğimiz için pahalı şimdi 40 liraya 3 adet satıyoruz. Ama tabii ki kimse kilo almıyor. Özel isteklere göre 2-3 paket alıyor, yani 6 ya da 9. Çok alıcısı var mı? Hayır. Ama bizim getirdiğimizin alıcıları var. “Gelip satın alıyorlar. isteklerini yerine getirin. Birkaç gün önce kilogram olarak sattığımız bir parça erik satıyoruz. Altın fiyatına olduğunu söyleyebilirim. “

“KARGO İLE DE İSTENEN İL DIŞINDAN GELİR”

Sosyal medyadaki reklamlardan haberdar olan vatandaşlar sadece Eskişehir’den değil çevre illerden de gelerek bu erik talep ediyor. Bu konuda konuşan Özkaya, “Bu dönemde sadece Eskişehir’de değil çevre illerde de oluyor. Dolayısıyla Kütahya, Uşak, Bilecik, Afyon ve hatta daha uzak illerden geliyorlar. Mesela soruyor. Bursa’da bir bakkal var. Zaman zaman kargo ile göndermemizi istiyor ama biz kargo ile göndermiyoruz.Gelip teslim alanlara öncelik veriyoruz.Elbette paket aldıklarında almıyorlar. Gel. 5-10 paket alıyorlar. “Yılın 3. ayına kadar bu şekilde satış yapmaya devam edeceğiz. Fiyatlar daha pahalı olabilir mi?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı