DünyaKamu HaberleriSon Dakika HaberleriTeknoloji

Erdoğan’dan çok önemli sosyal medya talimatı!

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, WhatsApp’ın dayattığı sözleşmeyi tartışırken, NEC’de yeni bir sosyal medya için talimat verdi.

WhatsApp’ın koyduğu sözleşme beni iki yönden rahatsız etti. Birincisi, bilgilerimizin özel hayatla ilgili Facebook ile paylaşılacağı, AB üye ülkelerinin ikinci sınıf muamelesi görmesi ve Türkiye’yi bu sözleşmeden uzak tutarken ülkede kalma niyetinin ikincisi olmasıdır.

WhatsApp’ın uygulaması bizi karar vermeye zorlarken ben de sosyal medya ile siyaset arasındaki ilişkiye bakmak istedim. Ah, bir de sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirmesi var. Sosyal medya, özellikle algı yönetiminde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum siyasetin sosyal medyaya daha fazla ilgi duymasına neden oluyor.

Peki hangi parti hangi sosyal medya platformunu tercih ediyor? Hilmi Daşdemir başkanlığındaki Optimar’ın bu konuda bir araştırması var. Anketi paylaşıyorum, eksik olan tek şey TikTok.

TARAFLARA GÖRE SOSYAL MEDYA

AK Parti üyeleri Facebook, CHP üyeleri Twitter ve MHP’nin önceliği Facebook. HDP üyeleri ezici bir çoğunlukla Twitter takipçisi. İYİ Parti üyeleri Facebook’u tercih ediyor. AK Parti ve İYİ Parti üyelerinin ikinci tercihi Twitter’dır. CHP, MHP ve HDP üyeleri Instagram’ı ikinci sırada arıyor.

Elbette siyaset sosyal medyaya kayıtsız değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter’daki takipçi sayısı 8 milyon 250 bin. Kılıçdaroğlu’nun 7 milyon 304 bin takipçisi var. Bahçeli’nin takipçi sayısı 5 milyon 459 bin olurken, Akşener’i 4 milyon 267 bin kişi takip ediyor.

CİNSİYETE GÖRE

Kadınlar Instagram’ı daha çok tercih ediyor. Gençlerin seçimi bu yöndedir. Erkekler ise Facebook ve Twitter’ı etkin kullanıyor. YouTube’da kadınlar ve erkekler eşittir.

SOSYAL MEDYA İÇİN NE DİYOR?

Sosyal medya gençler ve kadınlar üzerinde daha etkilidir. Siyasette sosyal medya bir gerçekliktir ama her şey değil. AK Parti MYK’da sosyal medya tartışması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sosyal medya önemli ama aynı zamanda çok şişirilmiş bir şey. Parti üyelerimiz, üyelerimiz ve kamuoyuyla doğrudan iletişime önem vermeliyiz ”dedi. Daha sonra ekliyor: “Ruberu, yüz yüze görüşme.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı