Son Dakika HaberleriTeknoloji

Erdoğan: Tarihsel devrimlerde lider ülke olmalıyız

Türkiye 4. Sanayi Devrimi Merkezi’ni açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezin açılış törenine görüntülü mesajla katıldı. Dijital dönüşüme dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’nin devrimler tarihini geride bırakmıyor, liderlik edecek konumda olmak istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. Sanayi Devrimi Merkezi’nin açılış töreninde konuştu.

” HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ YAPMAK ”

Cumhurbaşkanı, bu merkez ile Türkiye’nin teknoloji üssünün Erdoğan’a getirilmesinin amaçlandığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

“Yazılımdan donanıma, büyük endüstriyel işletmelerimizden küçük ve orta ölçekli işletmelerimize kadar tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor. Ülkemizin böylesi tarihsel devrimleri arkadan takip etmeyip, önderlik eden, yol açan bir konumda olmasını istiyoruz. Ulusal Teknoloji Hamlemimiz doğrultusunda ülkemizi dördüncü sanayi devrimi ürün ve teknolojilerinin üssü haline getirmektir. Bu merkezde yapılacak çalışmaların ekonomik ve sosyal hayatımıza önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

” İLERİ İNSAN KAYNAKLARI DİJİTALLEŞTİRMEDE EN KRİTİK UNSURDUR ”

Dijital dönüşümü ne kadar iyi yönetebilirsek, kendimizi yeni çağa o kadar güçlü yerleştireceğiz. Dijitalleşme sürecinde yetişmiş insan kaynakları en kritik unsur olarak karşımıza çıkıyor. Nispeten genç, motivasyonu yüksek ve eğitimli bir insan kaynağı olan Türkiye, bu sürece girmeye oldukça hazır. ”

  1. Sanayi Devrimi Merkezi, Avrupa’da kurulan iki örnekten biridir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye’nin biyoteknoloji merkezlerinde kurduğu proje ile kuantum hesaplama ile işbirliği içinde yürütülecek, yeni nesil hızlandırıcılar ve nükleer reaktör gibi teknolojide öncü ülkeler arasında yer alması planlanıyor.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı