Kamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Devrim niteliğinde karar: Kamu bankalarının tüm ATM’leri tek bir yerde toplandı

Kamu bankaları tüm ATM’leri tek bir ATM’de toplamaya karar verdiler. Buna göre Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlakbank Ocak ayında protokol imzalayacak. Proje sayesinde Türkiye genelinde 15 bin ATM’nin üzerinde yıllık 1 milyar lira tasarruf bekleniyor.

ATM’ler, tüketicilerin finansal işlemlerde en çok kullandığı araçların başında geliyor. Pandemik etkiye bağlı olarak bankaların dijital kanallarındaki hareketlilik artmış olsa da ATM’ler, bankacılık işlemlerinde çoğu vatandaşın ilk fiziksel tercih noktası olmaya devam etmektedir.

YÜKSEK FİYAT

Ancak ATM’ler, bankalar için de bir maliyet oluşturmaktadır. Bu maliyetin en büyük kısmı ilk yatırım tutarı ve kira olsa da aşağıdaki lisans, yazılım, bakım, temizlik ve enerji giderleri de önemli bir yere sahiptir. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre maliyet tasarrufu sağlayacak büyük bir proje hayata geçiriliyor. Buna göre kamu bankalarının tüm ATM’leri tek noktada toplanacak.

1 MİLYAR TASARRUF

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, PTTBank ve Emlakbank’a ait farklı ATM’ler artık tek cihaz üzerinden hizmet verecek. Banka ATM’leri daha önce kendi tasarımlarını kullanıyordu ancak yeni proje ile ATM’lerde ortak bir tasarım var. Yıllık 1 milyar lira tasarruf sağlayacağı hesaplanan proje için bankalar bu ay protokol imzalayacak. İlk etapta Türkiye genelinde 15 bin noktaya ortak ATM’ler bu yönde yerleştirilecek.

ÜÇ BANKA EŞİT HİSSEDARLAR

Hürriyet’e göre, Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi Finans Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri arkasındaki FULL ‘Kompozisyon kısa adı yer almaktadır. Şirket, 1995 yılında İstanbul Ticaret Odası’na tescil edilmiştir. Ziraat Bankası iştiraki olarak kurulan şirketin kayıtlı sermayesi 145 milyon TL’dir. Tek partner yapısına sahip olan şirketin unvanı yeni ortaklık yapısı ile değiştirildi. Şirket kayıtlarına göre Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halk Bankası yüzde 33,33 eşit pay olması durumunda.

KOMİSYON VE MALİYET ÜCRETİ KARŞILANMAYACAK

Kamu bankaları, önceki iş birlikleri kapsamında ATM’lerinin kullanımı için komisyon almayı durdurmuştu. Bu proje kapsamında bu işbirliğine katılan banka sayısı artırılırken, aynı zamanda tüm işlemlerden komisyon ve işlem ücretleri kaldırılmıştır. Tüketiciler tarafından ortak ATM’lerde yapılan işlemler ücretsiz olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı