EkonomiSon Dakika Haberleri

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin keyfi giderleri elektrik faturalarına eklenecek

Vatandaşları elektrik faturalarında çileden çıkaracak bir tebliğ yayınlandı. Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, konaklama ve seyahat gibi keyfi giderleri 5 yıl süreyle elektrik faturalarına eklenecek. Böylece vatandaşın faturası yükselecek.

Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalan ve geliri azalanlar elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekerken, elektrik şirketlerinin temsil, misafirperverlik, seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi kararlaştırıldı. Karara göre elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içindeki temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, reklamlarının giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama Vatandaşların ödediği elektrik faturalarına yansıdı. Sözcü’de yer alan habere göre bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da artacak.

5 yıl sürecek

Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ve Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesine Dair iki ayrı tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Her iki tebliğ ile de elektrik dağıtım şirketleri ve elektrik tedarik şirketlerinin 2021-2025 arasındaki 5 yıllık dönemde yaptıkları harcamaların vatandaş faturasına nasıl yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri 5 yılda bir yeniden ilan edilir. Duyuruya göre, dernek aidat giderleri, temsil ve ağırlama giderleri ile reklam giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlere ek olarak denetim, müşavirlik ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukat, icra ve arabuluculuk giderleri gibi faaliyet giderleri, noter giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecektir. Bunların dışında firmaların iletişim, seyahat ve konaklama giderleri, personel yol giderleri, odalar için ödenen aidatlar ve ofis giderleri de vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

EMO, 2015 yılında dava açtı

2015-2020 döneminde dağıtım ve ikmal şirketlerinin bu giderlerini faturalara yansıtacak bir düzenleme çıkarılmış ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların icra için gerekli olmadığı gerekçesiyle Danıştay’a dava açmıştır. elektrik dağıtım ve tedarik hizmetleri.

VATANDAŞ ŞİRKETİN GİDER GELİRİ

Yönetmeliğe göre firmaların harcamaları elektrik faturasına dahil edilirken, gelirlerinin çoğu faturaya dahil edilmiyor. Örneğin elektrik şirketlerinin açtığı davalardan elde edilen gelirlerin yarısı şirkete bırakılırken kalan yarısı tarifeye olumlu yansıtılırken, tüm dava giderleri yüzde 7 artışla faturaya ekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı