EkonomiSon Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa çağrı yaptı! İşte 10 soruda Varlık Barışı sisteminin detayları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşlara altın ve yabancı para birimlerini ‘Servet Barışı’ sistemine dahil etme çağrısının ardından uygulama merak konusu oldu. Servet Barışından yararlananlar vergi ödemeyecek. İşte 10 soruda sistemin detayları.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye içi ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımız, bu tesislerin değerlendirilmesi, eldeki para, döviz, altın ve diğer varlıkların varlıklarını Barış yoluyla sisteme dahil etmeye çağırıyor” sözleriyle Türkiye’de 6 Vergi Affı uygulaması geçtiğimiz günlerde yasalaştı.

VARLIK BARIŞININ FAYDALARI VERGİ ÖDEMEZ

Sisteme giren tüm yerli ve yabancı kaynakların vergi ve takibinden muaf tutulacağı uygulama ile büyük miktarda kaynağın tescil edilmesi ve ülkeye döviz girişinin sağlanması planlanmaktadır. Servet Barışından yararlananlar hiçbir şekilde vergi ödemeyecektir. Milliyet’te yer alan habere göre sistemin detayları şöyle:

1- ÖNCEDEN KAÇ BARIŞ HUZURU GÜLÜLDÜ?

Daha önce 5 Barış Olmak uygulaması çıkarılmıştı. Barış Olmak ilk kez 2008 yılında uygulanmıştır. İç varlıklara yüzde 5, dış varlıklara yüzde 2 vergi getiren kanunla yurt dışından 26,9 milyar lira, yurt dışından 20,3 milyar lira olmak üzere toplam 47 milyar 302 milyon lira vergi getirilmiştir. sistem. 2013 yılındaki ikinci Varlık Barışında 69,8 milyar liralık beyannameye karşılık 10,5 milyar lira kaynak getirilmiş, 209 milyon lira vergi toplanmıştır. Varlık Barışı uygulamaları 2016, 2018 ve 2019 yıllarında hayata geçirildi. Son olarak Varlık Barışı’nda sisteme giren miktar 17 milyar TL olurken, yüzde 1 vergi kesintisi ile yaklaşık 170 milyon TL vergi toplandı.

2- HANGİ VARLIKLAR KAPSANIR?

Yeni Varlık Barışı kapsamında yerli veya yabancı para, döviz, altın ve diğer sermaye araçları 30 Haziran 2021 tarihine kadar kayda alınabilecek.

3- VERGİ ORANI NASIL OLACAK?

Varlıklarını ülkeye getirip sisteme koyanlar, gelir veya kurumlar vergisi ödemeyecek ve şirketler tarafından ortaklara dağıtılması halinde stopaj yapılmayacaktır.

4- PARA ALINACAK MI?

Varlık Barışından yararlananlara getirdikleri kaynaklar üzerinde vergi incelemesi ve vergi tahakkuku yapılmayacaktır. Türkiye’ye getirilecek mükellef veya mal varlığının mutlaka Türk vatandaşı olması gerekmez.

5- PARA NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Yurt dışından getirilen bildirilen varlıklar serbestçe kullanılabilir. Bildirimde bulunulan mükellefler bu varlıklarla yatırım yapabilecekleri gibi sermaye olarak kullanabilecekler.

6- BORÇ ÖDEMESİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Yurt dışındaki varlıklar, yurt dışındaki bankalardan kredileri kapatmak için kullanılabilir. Bu tür ödemelerde para Türkiye’ye ulaşım için bir ön koşul olmayacaktır.

7- SÜRE NE KADAR UZUN?

Yurt dışından getirilecek kıymetler TL değeri üzerinden 30 Haziran 2021 tarihine kadar banka veya aracı kurumlara bildirilecek. Rapor edilen varlıkların 3 ay içinde aranmak üzere Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor.

8- PARA NEREYE GETİRECEK?

Türkiye’de banka veya aracı kurumlarda açılmış bir hesaba aktarılacak veya fiziki olarak Türkiye’ye getirilecek varlıkların yurda getirilmesi sağlanmalıdır.

9- UZATMA OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı, kanunda belirtilen süreleri 6 ayı geçmemek üzere 1 yıla kadar uzatmaya yetkilidir. Bu konudaki uygulama usul ve esaslarını belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.

10- TÜRKİYE’DEKİ HANGİ VARLIKLAR SİSTEME GİRECEKTİR?

Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin döviz, TL, altın, gayrimenkul, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları kayıt altına alınacaktır. Söz konusu varlıklar için vergi dairesine bilgi verilecektir. Raporlanan varlıklar, dönem kazançlarının belirlenmesine bakılmaksızın 30 Haziran 2021 tarihine kadar yasal kayıtlara alınacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı