DünyaKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Brezilya’dan yanıt, Çiftlik Bank Tosuncuk’un iadesini talep ediyor: Burada değil

Mağdurlar tarafından bir dedektifin takip ettiği Çiftlik Bank’ın “Tosuncuk” unun Brezilya’da olduğunun anlaşılmasının ardından Türk İnterpol tarafından yapılan iade talebine yanıt verildi. Tosuncuk ülkede olmadığını belirtirken, uzmanlar Güney Amerika’daki rüşvet şebekesi nedeniyle ülkesini değiştirmiş veya geri gönderilmemiş olabileceğini söyledi.

Yüksek temettü vaadiyle 80 bin kişiden 500 milyon lirayı aşkın topladıktan sonra 3 yıldır kaçak olan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı. Mehmet Aydın’ın yerini tespit etmek için Uluslararası Özel Dedektifler Derneği üyesi bir şirketle çalışmaya başladı. Aydın’ın yerini tespit etmek için harekete geçen ve izleme sürecinde Latin Amerikalı bir dedektif firması ile işbirliği yapan büro, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında çalışmalarını tamamladı. Brezilya’da bulunmanın bilgileri, adresleri ve fotoğrafları mahkeme ve Türk İnterpol ile paylaşıldı. Gelişmelerin ardından Aydın’ın tutuklanmasının an meselesi olduğu iddiaları ortaya çıktı.

CEVAP GELİYOR: BREZİLYA’DA DEĞİL!

Yeni Şafak’ın haberine göre, Brezilya’da bulunduğunu kendisine gönderen kaçak Mehmet Aydın’ın kendisine gönderildiği birden fazla adresi Brezilya resmi kurumlarıyla paylaşan Türk İnterpol’e beklenen cevabın geldiği öğrenildi. Brezilyalı yetkililerin cevabına göre Çiftlik Bank kaçağı Mehmet Aydın söz konusu adreslerde ve ülkede bulunmuyor.

RÜŞVET EDİLİR

Kırmızı Bülten’e rağmen Güney Amerika ülkelerindeki rüşvet ağına dikkat çeken güvenlik uzmanları; Aydın’ın Brezilya’daki adresi bu nedenlerden dolayı Türkiye’ye iade edilmeme olasılığını yakaladı, yüksek bir tartışmadır, başka bir ihtimal de ifade ediyor.aydın, başka bir ülkede ele geçirilirse Türkiye’nin Interpol tarafından tespit edilmesi halinde ülkenin değişeceğini fark ederek. 3 yıldır kanundan kaçan Mehmet Aydın’ın Ukrayna, Kıbrıs, Dubai, Brezilya, Paraguay ve Uruguay olmak üzere 6 ülkede görüldüğü iddia ediliyor.

75 BİN YIL CEZA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, 11’i tutuklu, 7’si kaçak olmak üzere 48 kişi şüpheli, 3 bin 762’si müşteki, 18’i ise teşkilatın müdürü, 23 Bunlardan 7’si örgüte üye, 7’si örgüte yardımcı oluyor. İddianamede örgütün 18 yöneticisine 22.580’den 75.260 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Dört yıldan on yıla kadar sanıkların her biri için, “suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgüte yardım etmek” ve “ortaya çıkan mal varlığını aklamak” suçlarından 7 sanığa dört ila on yıl hapis cezası isteniyor. suçtan “.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı