DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ateş Kara’dan Çin aşısının güvenilirliği konusunda bir ‘araba’ benzetmesi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara, aşıların eczanelerde satılmasının en iyi ihtimalle 1,5-2 yıl sürebileceğini belirterek, Çin aşısının güvenilirliği konusunda dikkat çekici bir benzetme yaptı. Kara, “Bugün arabaya biner ve herhangi bir yere gidersen, aşı ondan 100 kat daha güvenli” dedi.

Koronavirüs aşıları yaptırırken bu sabah erken saatlerde Çin’den Türkiye’ye getirilen ana gündem maddeleri arasında Türkiye yer alırken, koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara önemli açıklamalarda bulundu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge Programı’na konuk oldu.

“Aşıların eczanede satılması 2 yıl sürüyor”

Sağlık Bakanlığı’na koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından test edileceğini anlatan Ordu, geçtiğimiz günlerde aşının eczanelerde satılmasının pek olası olmadığını söyledi. Kara, “Aşılardan rastgele numune alınacak. Yaklaşık 250 numune alınacak ve test edilecek. 1 hafta sonra aşı tekrar gelecek. Aynı şekilde test edilecekler. Her parti test edilecek.” dünyanın talebi çok yüksek. Çin tarafından üretilecek inaktif aşıların üretimi yaklaşık 500 milyon dozdur. Aşıların eczanelerde 1,5-2 yıl içinde satılması en iyisidir “dedi.

AŞILARIN GÜVENLİĞİ KONUSUNDA DİKKAT EDİLEN BİR ARAÇ BENZERİ

Aşıların güvenliği ile ilgili eleştirel bir benzetme yapan Prof. Dr. Kara, “Bugün arabaya binip herhangi bir yere giderseniz aşı 100 kat daha güvenlidir. Araç kullanırken aldığımız riskten 100 kat daha güvenlidir. en riskli aşının olduğu bir durum. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı