DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Risk grubundaki kişileri aşılarsak Şubat ayında rahatlayabiliriz.

Bir süredir konuşulan “15 Şubat’ta restoran ve kafeler açılacak” iddiasına Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yanıt verdi. Kontrollü ve ‘yeni normal’ kurallar çerçevesinde bir hazırlık yapılması gerektiğini belirten Kara, “Risk grubundaki yaşlılarımızı aşılarsak Şubat ayında rahatlayabiliriz” dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu analizi, Sağlık Bakanı Ankara Fahrettin eşi ve Bilim Kurulu üyelerine ilk aşının yapılmasının ardından Çin’in koronavak aşısı “Acil Kullanım İzni” ni hastanede tamamladı. Salgını yarın başlayacak aşılama programı ile kontrol altına alması beklenen Türkiye’nin, yine merak konusu olduğu Kasım ayında uygulamaya koyduğu Kovid-19 önlemleri esnetilecek.

KAFE VE RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Habertürk Veyis Ateş programına konuk oldu Pulse of Turkey Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bir süredir konuşulan “15 Şubat’ta restoran ve kafelerin açılacağı” iddiasına değindi. Kara, “Öncelikle birkaç parametreyi birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Kontrollü ve yeni normal kurallar çerçevesinde kendimizi normale dönmeye hazırlamalıyız. Özellikle devamına aynı şekilde hazırlanmamız gerekiyor. Çocuklarımızın okulları, gençlerimizin üniversiteleri ve ekonomik hayatı … Öncelikle asıl amacımız sağlıktır ve azaltmadan kaybetmemeliydik.Ama şimdi bunun arkasında bir planınız olmalı.Aşılar saygı çok önemli. , kayıplarımızı hızlı bir şekilde azaltabiliriz, en büyük risk grubumuzu Şubat ayında aşılayabiliriz ” açıklamasını yapan SON DURUM13 OcakTürkiye’nin son 24 saatlik verilere dayanan açıklamaları; 971’i semptomatik olmak üzere toplam 9.555 yeni vaka tespit edildi. Ölenlerin sayısı 173 olarak kaydedildi. Böylece Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 23 bin 325 olurken, toplam vaka sayısı 2 milyon 355 bin 839’a yükseldi.

BUGÜN İYİLEŞME SAYISI 9 BİNİ AŞTI

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 9 bin 463 hastanın taburcu edilmesiyle iyileşen toplam hasta sayısı 2 milyon 227 bin 927’ye yükseldi. Toplam tetkik sayısı 26 milyon 729 bin 595’e, ciddi bir şekilde hasta hastalar 2 bin 652’ye düştü. Hastalarda pnömoni oranı yüzde 4,5 oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı