SağlıkSon Dakika Haberleri

Bakan Koca’nın ardından Bilim Kurulu üyeleri de konuştu: Kısıtlamaların asıl etkisi önümüzdeki hafta görülecek

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırılmasının ardından İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de yüzde 30, Ankara’da ise yüzde 40 düşüş yaşandığını açıkladı. Bakan Koca’nın ardından açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyeleri de sonucun ancak önümüzdeki hafta görülebileceğini belirtti.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan yönetim kurulu üyeleri salgının seyrine ilişkin gözlemlerini paylaştı. Büyük vaka sayısının bundan sonra daha hızlı azalacağını öngördüğünü ifade eden Prof. Dr. Hasan Tezer, “İstanbul ve Ankara’da düşüş var ama tedbirler henüz tam anlamıyla verilmiş değil. Şu anda bir birikim var. Hastanelerde iyileşme süreci bir süre daha devam edecek.Kısıtlamaların sonuçları bu hafta görülüyor.Şu anda her gün 30 bin vaka, 6 bin hasta var.Bu hastaların yüzde 5’i ağır hasta.Bu uzun sürebilir. yoğun bakımdan ayrılma vakti … Önümüzdeki dönemde büyük vaka sayısının daha hızlı azalacağını ancak ciddi hasta sayısının daha yavaş azalacağını tahmin ediyorum.Örneğin Hatay çok kötü durumda … Yoğun bakım kapasiteleri bazı yerlerde dolduruldu. Uygulanan kısıtlamaların sonuçlarını önümüzdeki hafta göreceğimizi düşünüyorum. “

“ÖNLEMLERİN YENİ YILLARA KADAR ETKİLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Pozitiflik oranında ilk etkileri görüyoruz. Poliklinik uygulamalarına da yansır. Daha sonra hastaneye yatışlarda, yoğun bakım ünitelerinde ve en son ölüm oranlarında görüyoruz. Bakanın açıklaması buna uyuyor. Bazı olumlu etkiler var gibi görünüyor. Ama yeterli olacak mı, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Önlemlerin yeni yıla kadar etkili olacağını düşünüyorum.

“PLATO BAŞLADI”

Prof.Dr.Deniz Çalışkan: Çok katı bir önlemle bu işten kısa sürede kurtulma ihtimali bu kadar büyük bir ülkede pek olası görünmüyor. Bu yüzden kademeli geçişin etkilerini görmeye başladık. Bazı illerde yayla dediğimiz düzleşme, bazılarında ise iniş başladı. İl bildirisi yapıyoruz. Çünkü her ilin şartları farklıdır. İlçeler arasında bile bir fark var. Ankara’nın Çankaya, Mamak ve Altındağ aynı değil. Dolayısıyla bu kontrol, doldurma, vaka takibi, ilçe bazında temas takibi artık dünyada aşılardan bile daha önemli önlemler olarak ortaya çıkmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı