DünyaSağlıkSon Dakika Haberleri

Bakan Koca, 1 Mart’a işaret etti: Yerinde karar verme süreci ile kademeli olarak normale döneceğiz.

Normalleşme adımları hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yerinde karar verme süreci ile kademeli olarak normale döneceğiz. 1 Mart tarihinden itibaren valilerimizin başkanlığında dört risk seviyesinde il sağlık kurullarımızla süreç başlayacak. belirlenen kriterler çerçevesinde. “

17 Şubat’taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınında başta hafta sonu uygulaması olmak üzere sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının, 1 Mart’tan itibaren vaka ve aşı gibi kriterlere göre kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu. iller. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gözlerin çevrildiği tarihle ilgili yeni açıklama.

“SİTEDE KARAR DÖNEMİ İLE NORMALLEŞME SAĞLAYACAĞIZ”

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Normalleşme adımları üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar verme süreci ile kademeli olarak normale döneceğiz. 1 Mart tarihinden itibaren ise başkanlığa bağlı il temizlik kurulları ile süreç başlayacak. Valilerimizin belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde. “

İLLERİN KADERİ 4 KRİTERLE BELİRLENECEK

Koca, geçtiğimiz günlerde normalleşme takviminin nasıl uygulanacağı ve illerin risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacağı ile ilgili detayları paylaştı. Vaka sayılarının nüfuslarına oranına göre iller “düşük riskli”, “orta riskli”, “yüksek riskli” ve “çok yüksek riskli” olarak sınıflandırılacaktır.

100.000’de 10’dan az vakanın görüldüğü iller “düşük riskli”,
100.000’de 11-35 vaka olan iller “orta riskli”,
100.000’de 36-100 vaka olan iller “yüksek riskli”,
Yüzbinde 100’den fazla vakanın görüldüğü iller “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.

Düşük riskli iller “mavi”, orta riskli “sarı”, yüksek riskli “turuncu” ve çok yüksek riskli “kırmızı” olarak gösterilecektir. Her il kendi durumunu görecek ve önlemleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanlar kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilecek. Vaka sayısı il bazında haftalık olarak yayınlanacaktır. Önlemlerin değiştirilip değiştirilmediği her iki haftada bir gözden geçirilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı